TMKV Ailesi | Kurucular Kurulu

Abdulkadir ÇAVUŞOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

ÇBS topluluğu kurucularından ve Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Sayın Abdülkadir Çavuşoğlu' nu 30.11.1995 Perşembe gecesi ebediyen kaybettik.


Ahmet Halit ZAİM

Mevcut Kurucu Üye

Emekli

Ahmet Halit Zaim 1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1985’te İTÜ Elektronik Haberleşme Mühendiliği bölümünden mezun oldu. 1985’te Ülker Bisküvi Fabrikası’nda mühendis olarak iş hayatına başladı. 1987 – 1994 yıllarında Nixdorf Computer şirketinde Sistem Mühendisi olarak Bankacılık Sistemlerinin Dizaynı, Kurulum ve Destek hizmetleri sahalarında çalıştı. 1994 – 1999 arasında Siemens-Nixdorft Şirketinde Profesyonel Hizmetler grup müdürü olarak görev yaptı.

2006 yılında Fujitsu-Siemens Ürün Hizmetleri şirketinde Genel Müdürü olarak göreve başlayan Zaim, 2009’da Fujitsu Türkiye’nin satış ve servis hizmetlerini yürüten organizasyonu kurdu. 2014’te Fujitsu’dan ayrılarak çeşitli üniversitelerde yöneticilik dersleri vermeye başladı. Ahmet Halit Zaim, hâlen İTÜ Mezunlar Derneği ve TMKV’de yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir.


Ahmet Hamdi İSHAKOĞLU

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Ahmet Hamdi İSHAKOĞLU 04.06.1924 yılında Çayeli Küçüktaşhane mahallesinde doğdu. 1949'da ticarete başladı. 1957'de İshakoğlu Boya Kimya Sanayi A.Ş.'yi kurdu. Aynı şirketin ve İshakoğlu Boya ve Kimyevi Maddeler Pazarlama A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 1955–1987 tarihleri arasında muhtelif zamanlarda İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi başkanlığı ve meclis üyeliklerinde bulunmuştur. İstanbul Eğitim Vakfı, Türkiye Milli Kültür Vakfı, İslam İlimler Vakfı, İş Dünyası Vakfı, Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı, Taksim Camii Kültür ve Sanat Vakfı, Çayeli Kültür Vakfı, Rize Kültür ve Dayanışma Vakıflarının kurucularından olup uzun süre yönetim kurulu üyeliklerini yapmıştır. 14–15 yaşında memleketinden ayrılan Ahmet Hamdi İSHAKOĞLU memleket özlemi, memleket hasreti içerisinde olup kendini hayırlarıyla eğitime adamıştır.Ahmet Sinan YALÇIN

Mevcut Kurucu Üye

Turizmci

1962 yılında İstanbul’ da doğdu. 1981 İstanbul English High Scaholl, 1986 yılında MÜ İktisadi İdari Bilimler  Fakültesi  İşletme Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Turizm bakanlığı Profesyonel Rehberlik lisansını aldı. Bu süreçten sonra İngilizce – Fransızca dillerinde rehberlik ve Seç Song Turizm Seyahat Acentasında Kruvaziye bölümü operasyon müdürü olarak görev yapmaktadır.

2004 yılında ABD Başkanı George Bush, 2006 Papa Benedict 16 ve 2013 yılında seyahat dergisi Travel + Leisure tarafından dünyanın en iyi 10 Turizm Rehberi arasında gösterilmesi,  2013 yılında Turizm Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülünü alması mesleki başarılarının arasındadır.

Su altı dalış hobileri arasındadır. Dive Master lisansı ile dünyanın çeşitli yerlerinde su altı sporları yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk sahibidir.
Alaaddin KISAKÜREK

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Yönetici

Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve ortaokulu Kahramanmaraş'ta tamamladıktan sonra 1939 yılında Adana Öğretmen okuluna girdi. 1942 yılında Adana Öğretmen Okulu’ nu bitirdikten sonra Adana ili Osmaniye İlçesi Yarbuz Köyü İlkokulu öğretmenliğine tayin olundu. 

1943 yılı Mart devresinde Yedek Subay okuluna katılmış ve 32 yıllık askerlik süresinden sonra Siirt ili Kozluk ilçesi İlkokulu öğretmenliğine tayin olunmuştur. Bir yıl sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsüne girmiş ve 1948 yılı Haziran ayında mezun olarak Kahramanmaraş Erkek Sanat Enstitüsü Matematik öğretmenliğine tayin edilmiştir. Aynı okulda bir yıl öğretmenlik, 1,5 yıl müdür yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra yine aynı okulun müdürlüğüne atanmıştır. 

1956 yılı Eylül ayında Ankara’da Etibank Genel Müdürlüğü Finansman ve İştirakler Şubesi Raportörlüğüne nakledilmiş ve 1957 yılı Mart ayında İzmit Kağıt Fabrikaları Genel Müdürlüğü Satış Müdürü olmuştur. Bir yıl sonra genel Müdürlüğün Umum Müdür yardımcılığı görevine atanmış ve 1962 yılının Mayıs ayı başına kadar bu görevde kalmıştır.

1962 Mayıs ayı başında Üsküdar Kız Lisesi Müdürlüğüne ve 1968 yılı Ocak ayında da Kadıköy Kız Lisesi Müdürlüğüne tayin olundu.

1975 yılı Mayıs ayı başında 30 yılı aşan bir devlet hizmeti yapmış olarak emekli olacak ve 40 milyon sermayeli halka açık Modern Karton San. Ve Tic. A.Ş Genel Müdürlüğü ve Murahhas Azalığı görevine başlıyacaktır.

17. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili, değerli eğitimci. 1990 tarihinde vefat etmiştir.Ali Eşref ÇAVUŞOĞLU

Mevcut Kurucu Üye

Gazeteci

1957 yılında İstanbul’da doğdu.  İlkokul tahs,ilini Özel Tarhan Kolejinde okudu. 1 yılş tercihli okudu. İlkokulu 4 yılda  tamamladı. 
Ortaokulu Kadıköy Maarif Kolejinde okudu. Liseyi Ankara Maarif Kolejinde yatılı olarak okuyarak tamamladı.
Üniversite tahsilini ODTÜ’de okudu. ODTÜ kimya Fakültesinde okudu. Bir yıl sonra ODTÜ’deki öğrenci olayları sebebiyle İstanbul Boğaziçi Üniversitesine naklen geldi ve eğitimini Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı.
Master için ABD’ de bulundu. 2 yıl da buradaki eğitimi tamamlayarak yurda döndü.
Evli, 2 çocuk babasıdır. İngilizce biliyor.


Ayşe Amine TUĞ KIZILTOPRAK

Mevcut Kurucu Üye

Öğretim Üyesi

 Dr.Ayşe Amine Tuğ Kızıltoprak İstanbul’da doğdu.

1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu.

1997-2022 yılları arasında  İngilizce öğretmenliği yaptı. “1330 Tarihli Rüsûmat Salnamesine Göre Osmanlı Gümrükleri” isimli teziyle Yüksek lisansını, “Türk siyasetinde Karizmatik liderlik ve Recep Tayyip Erdoğan” isimli teziyle de doktorasını  Marmara Üniversinde tamamladı.

2021 yılında “Siyasal ve Karizmatik Liderlik Bağlamında Recep Tayyip Erdoğan” isimli kitabını yayımladı. 

Halen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İletişim Fakültesinde Dr. Öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Evli ve üç çocuk annesidir. Asım KOCABIYIK

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Asım Kocabıyık 1924 yılında afyon ilimizde dünyaya geldi. Eğitiminin büyük bölümünü Afyon ilinde tamamlayan Asım Kocabıyık daha sonra İstanbul’a gelerek üniversite eğitimine burada devam etti ve iktisat bölümünü başarıyla bitirdi. Asım Kocabıyık 1958 yıllarında ilk yatırımını yapmaya başladı ve Borusan A.Ş’ni kurdu. Yıllarca ülke insanına istihdam veren Asım Kocabıyık 28.12.2012 tarihinde hayata gözlerini yumdu.


Bedrettin TURAN

Mevcut Kurucu Üye

Emekli - Mali Müşavir

1953 yılında doğan Bedrettin Turan, 1967’den itibaren Serbest Mali Müşavir olarak görev yaptı. Hâlen TMKV’de Mütevelli Heyeti üyesi olarak göreve devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.


Cahid OKURER

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Eğitimci

 


Prof. Dr. Cevat BABUNA

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Prof. Dr. Jinekolog

1925 yılında doğdu ve eğitimini jinekoloji alanında yaptı. 1957'de Chicago Maternite Center başkanlığı yaptı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanlığı, 15 yıl İstanbul Jinekoloji Derneği Başkanlığı ve 10 yıl Türkiye Jinekoloji Dernekleri Federasyonu Başkanlığı yaptı. Evli ve 5 çocuk babasıdır. 2017 yılında vefat etmiştir.Ebubekir UĞURLU

Mevcut Kurucu Üye

Endüstri Mühendisi

1956 yılında Şereflikoçhisar'da doğdu. 1978 yılında İ.T.Ü. Makina Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1978-1980 yılları arasında M.K.E. kurumunda çalıştı. 1980 - 1997 yılları arasında Koç Holdinge bağlı Otokar A.Ş. de çalıştı.

Şu anda otomotiv sanayindeki bir kuruluşta yöneticilik yapmaktadır.


Ersan ERZİNCANLIOĞLU

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

29 Ekim 1944 günü Amasya’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Amasya’ da bitirdi. İÜ İktisat Fakültesine 1963 yılında girdi. Haziran  1968 yılında İşletme – maliye bölümünden mezun oldu. Mezun olur olmaz 30.09.1968 – 30.09.1970 döneminde askerlik görevini yaptı.  

Askerlikten sonra muhtelif  müfettişlik imtihanlarına girdi ve Maliye Bakanlığı  Hesap Uzman Muavinliğini kazanınca 17 Mayıs 1971’de göreve başladı. Mayıs 1974 yılında Hesap Uzmanlığına, daha sonra Baş Hesap uzmanlığına atandı.  Bu görevi 20 Ağustos 1981 tarihine kadar sürdü.  Hsap Uzmanlığından ayrıldıktan sonra 24 Ağustos 1981 tarihinde özel sektöre geçti. Şirkette önce Genel Müdür Muavini sonra Genel Müdürlük görevini 2002 yılına kadar sürdürdü. 

Holding yönetimi bu tarihten itibaren holding bünyesine aldı ve altı şirketin yönetim kurulu başkanlığına getirilmesine öncülük etti.  Holding Yönetim Kurulunda ve dolayısıyla şirket yönetim kurulu başkanlıkları görevlerinden 31 Aralık 2004 tarhinde istifa etti.

Ersan Erzircanlıoğlu, Ocak 2005 tarihinden itibaren Holdingdeki firmaların Yeminli Mali Müşavirliğini yapmaktadır.

Evli, bir çocuk babasıdır. Fransızca bilir.Eymen TOPBAŞ

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

1980'li yıllar ANAP'ının İstanbul'daki en önemli siyasi figürlerinden biridir. İş adamı ve dindar bir siyasetçidir. ANAP İstanbul il başkanlığı yapmıştır. Vefatı 1991'de kanserden olmuştur. Özal'a sevgisi, ama Semra Özal ile onun çocuklarına yönelik sempatisizliği ile de tanınır.


Fahreddin ÖZÇELİK

Mevcut Kurucu Üye

Emekli Yönetici

6 Ağustos 1926 Romanya (Silistire) de doğdum, ilkokul üçü de orada ve Türk okulunda okudum. 1937’de eylül ayında ana vatana göç ettik. Bir yıl misafir olarak Çorlu Seymen köyünde  kaldık.O tarihlerde köy okulları tek odada üç sınıftı ve ben dördüncü sınıfa gidemedim. İkinci yıl bizim köyümüzün inşaatı bittiği için biz Çorlu Ulaş köyüne yerleştik. Orada ise hiç okul yoktu ve ben haftada bir gün Seymen’deki okula giderek tekrar üçüncü sınıfı okudum. 4 ve 5 ‘inci sınıfları ise Çorlu Muratlı yatılı ilkokulunda okudum. Orta okul biri Çorlu’da ve 2ile 3’ü ise devlet yatılı öğrencisi olarak Aydın orta okulunda okudum. Liseyi de yine devlet yatılı öğrencisi olarak Balıkesir lisesinde okudum. 1948’de İTÜ Makine Fakültesine kaydımı yaptırdım. O tarihlerde olgunluk ve bitirme notları pek iyi olanlar derhal kayıt yapılıyordu.

1953 ‘de Eylül’de mezun oldum ve derhal askere gittim.1955 nisan sonu askerliğim bitti ve ben ET ve Balık Kurumunda 3.5.1955 ‘de işe başladım.Yaklaşık b ir yıl kadar orada çalıştıktan sonra 2.5.1956 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü Makine Dairesinde işe başladım. Daha sonraları Ankara Çubuk 2, Kırşehir Kesikköprü, Antalya DSİ 5.inci Bölge Md. Muavini olarak Alakır barajı, Kovada  hidro elektrik santralı görevlerinde bulundu. 23.10.1968 yılında transfer suretiyle Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessese Müdürü, Bolu Sunni Tahta  Sanayi Müessese  Müdürü,Erna Hava ve Isı Cihazları A.Ş. Müdürü,Sümerbank Yarımca Seramik Müessese Müdürü, Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessese Müdürü, Erna Hava ve Isı Cihazları AŞ. Müdürü, Pancar Motor Sanayi ve Ticaret A.ş. Genel Müdürü, Türkiye Milli Kültür Vakfı Genel Müdürü, MÜSAN Mühendis ve Sanayiciler Derneği Genel Sekreteri, Öztürk  İnşaat Genel Müdürü olarak bir çok branşta yönetici olarak görev yaptı, halen de Türkiye Milli Kültür Vakfı Kurucu  üyesidir.

1948’de tanıdığım Handan Ongan ile 3 Kasım 1955 ‘de evlendi ve hala mutlu bir hayatı sağlıklı olarak sürdürmektedir. Ömer Şerif Fahhan ve 2017 tarihinde vefat eden Faik Metin Özçelik adında iki oğlu ve bir kız bir erkek iki torunu vardır. Faik BİLGİ

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Yönetici

1935 yılında İstanbul’da doğdu. Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebini bitirdi. Takiben lisans üstü eğitimini İ.Ü. İktisat Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsünde 1 yıllık ihtisas programına katılarak yaptı.

Sanayide insan kaynakları ve istihdamı mevzularında yöneticilik yaptı. Yurt dışında ABD’ de endüstri münasebetleri, işçi – işveren ilişkileri, sendikal düzen mevzula-rında seminer çalışmalarına katıldı. Yönetim planlaması çalışmalarında bulundu. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) yeniden düzenlenmesi (reorganize) çalışmaları başkanlığını ve koordinasyonunu yürüttü. Çeşitli ihtisas komisyonlarında sanayiyi temsilen bulundu.

Muhtelif seminer, konferans ve panel çalışmaları yanı sıra yayınlaşmış makale ve araştırmaları bulunuyor.ç TV kanallarında program yapımcılığı, danışmanlığı ile sohbet ve tartışmalar yapıyor.

Halen bazı vakıf ve kuruluşların yönetim kurullarında bulunuyor. Yönetim danışmanı olarak da çalışmalarını sürdürüyor.

Kültürümüz ve musikimiz mevzuları üzerindeki çalışmaları özel merakları arasında bulunuyor.

Evli ve iki çocuk babasıdır.Faruk ÜSTÜN

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Ferruh BOZBEYLİ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Hukukçu, TBMM Meclis Eski Başkanı,Milletvekili

10. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Demokratik Parti genel başkanlığı yaptı.

Ferruh Bozbeyli, 1927 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık Kazası’nda 11 çocuklu bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Babası köy tahsildarı Sıddık beydir. Babasının memuriyeti sebebiyle ilk ve orta öğrenimini Islahiye, İskenderun ve Antakya’da tamamladı. 1947’de Antakya Erkek Lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1957 yılında mezun oldu. Üniversite harçlığını kazanabilmek için Yeşilçam’da figüranlık, İETT’de gece bekçiliği yaptı. 

Ferruh Bozbeyli, 10 Nisan 1950 tarihinde vefat eden Milli Mücadele kahramanı Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak’ın cenazesi için tören yapılmıyor diye arkadaşları ile Beyazıt’tan Taksim’e yürüyüş yapınca dönüşünde tutuklandı ve 15 gün tutuklu kaldı.

Ferruh Bozbeyli, 1962 yılına kadar İstanbul’da avukatlık yaptı. 27 Mayıs1960 askeri darbesinde Yassıada mahkûmları Demokrat Partili Osman Turan’ın avukatlarından biri olarak vazife aldı. Bu sırada, Adalet Partisi’nin İstanbulTeşkilatı’nın kurulmasında görev aldı. 1961 Genel Seçimlerinde ise Adalet Partisi’nin İstanbul milletvekili oldu.

1961-1962’de Adalet Partisi Meclis Grubu Başkan Vekili, 1962-1965 yıllarında üç dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili, 1965-1970 arasında yine üç dönem TBMM Başkanı olarak hizmet verdi. 19 Ekim 1970 tarihinde TBMM Başkanlığı görevinden istifa etti. 13 Kasım 1970’de de Adalet Partisi’nden istifa etti.

1970 yılında AP içinde genel başkan Süleyman Demirel’e karşı olan grubun içinde yer alarak, AP’den ve Meclis Başkanlığından ayrıldı. Partiden kopan arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Demokratik Parti (DP)’nin genel başkanlığına getirildi.

12., 13., 14. ve 15. dönem İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulundu.

1970-1978 yılları arasında sekiz yıl Demokratik Parti Genel Başkanlığı’nda bulundu. 1973 seçimlerinde Demokratik Parti İstanbul milletvekili seçildi. Kuruluşundan itibaren partiye genel başkanlık yapan ve 1977 Genel Seçimlerinde milletvekili seçilemeyen Ferruh Bozbeyli 16 Mayıs 1978’de istifa etti, ardından siyasî hayattan çekildi.

1973 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu ancak seçilemedi.

Ferruh Bozbeyli, Türkiye İş Bankası yönetim kurulu üyeliğine getirildi. 1990-1992 yılları arasında da yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

Ferruh Bozbeyli, 28 Temmuz 2019 tarihinde Ankara'da 92 yaşında öldü.

Partisi : 

1961-1970 - Adalet Partisi 

1970-1978 - Demokratik Parti 


Kitapları : 

1969 - Türkiye'de Siyasal Partilerin Ekonomik ve Sosyal Görüşleri 

1970 - Kalkınma ve Parlamentoda AP, Kalkınma ve Parlamentoda CHP, Kalkınma ve Parlamentoda Diğer Partiler, Türkiye Parti Programları 

1970 - Kalkınma ve Planlama 

1976 - Demokratik Sağ 

1977 - Birinci Cemre 

1980 - Politika Sanatı 

2000 - Alaca Siyaset 

2000 - Siyasi Hikayeler 

2009 - Yalnız Demokrat 


Feyyaz NEMLİOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Yüksek Mühendis

 


Hacı İbrahim ARIKAN

Mevcut Kurucu Üye

Emekli - Yüksek Fizik Mühendisi

1950 yılında Niğde Halaç köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Bor Şehit Nuri Pamir Lisesinde okudu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Matematik bölümünden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsünde Yüksek Lisan derslerini tamamlayarak 1980 yılında Yüksek Lisans bölümünden mezun oldu. Lisans dönemi öğrencilik yıllarında Türkiye Milli Kültür Vakfı burs desteğini alan H. İbrahim Arıkan; 1977 - 2015 yılları arasında  TAEK, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Reaktör Teknolojileri Biriminde uzman araştırıcı olarak çalıştı. Mesleki çalışmaları ile ilgili yayınlanmış birçok yayın ve doküman bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir.


Halit KÖSEOĞLU

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

 1959 yılında İstanbul da doğdu.

Vefa lisesini bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik mühendislik bölümünden mezun oldu.

Yaklaşık 25 yıl Plastik sektöründe çalıştı.

Antalya Öğretim ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir.

Evli 3 çocuk babasıdır


Halit Razi TRAK

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Razi Trak eski spor adamı. Fenerbahçe'nin başkanlarındandır. Kosova Cumhuriyeti'nin başkenti Priştine şehrinden Türkiye'ye göç etmiştir.

Razi Trak 1961-62 ve 1980-81 yıllarında Fenerbahçe'de başkanlık yapmıştır.1961-62 sezonundaki Laszlo Szekelly yönetimindeki takım 2, 1980-81 sezonundaki sezonundaki sırasıyla Alman Friedel Rausch ve Envir Katip yönetimindeki takım 10. olmuştur. Razi Trak ayrıca İsmail Cem İpekçi ve Ercan Arıklı 'nın kayınpederidir.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in eşi Elçin Cem'in babası Halit Razi Trak, Teşvikiye Camii'nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından, Eyüp Sultan'daki aile kabristanında toprağa verildi.Hulusi ÇETİNOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Makine Mühendisi

1928 yılında Arhavi'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinden mezun olduktan sonra, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Türkiye Petrollerinde çeşitli görevlerde bulundu. Sümerbank İdare Meclisi Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 1970 yılında özel sektöre geçti ve Çelik Endüstrisi T.A.Ş.de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyeliği, Parsan A.Ş.de Murahhas Azalık yaptı. Borusan Holding Başkan Vekilliğinden emekli oldu. Bu görevlerinin yanı sıra Ereğli Demir ve Çelik fabrikalarında İdare Meclisi Başkan Vekilliği, Asil Çelik Sanayi İdare Meclisi üyeliği, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliği, Makine Mühendisleri Odası Sekreter Üyeliği ve Başkan Vekilliği, ASO ve İSO Meclisi Üyeliği, TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve MESS Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türkiye Milli Kültür Vakfı ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı kurucu üyesi olarak Başkanlıklarını yürüttü. 1995 yılında vefat etti.İbrahim BODUR

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

H. İbrahim Bodur 1928 yılında Çanakkale’ de doğdu.  Elli yılı aşan sanayi ve iktisadi meslek hayatı boyunca, sosyal ve kültürel alanlarda da faaliyet göstererek bir çok vakıfların kurulmasına hizmet etmiş, sağlık ve eğitim alanlarında da önemli yardımlar ve yatırımlar yapmıştır. Ülkemize, inançlı ve mütevazı kişiliği, milli ve manevi değerlere bağlılığı ile her alanda önemli hizmetleri ve katkıları olan İbrahim Bodur evli  olup, Zeynep adında bir kızı vardır. İngilizce ve yeterli İtalyanca bilmektedir. 2015 tarihinde vefat etmiştir.İbrahim MİRMAHMUTOĞULLARI

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

17 Mayıs 1964 tarihinde Sivas’ın Kangal ilçesinde doğan İbrahim Mirmahmutoğulları, 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği fakültesini kazandı. Burs alarak eğitimini tamamlayan Mirmahmutoğulları 1987 yılında sıfır sermaye ile ARGE şirketini kurdu. İlk endüstrileştirdiği ARGE çıktısı “boru teknolojileri” ile ilgili olduğu için, kuruluşundan 3 yıl sonra, geliştirdiği High Tech boru teknolojisini endüstriye dönüştürmek için Dizayn Grup şirketini kurdu. 

İlerleyen yıllarda Mir Teknoloji Holding’i kurarak, tüm şirketleri bir çatı altında topladı. Bugün Mir Teknoloji Holding bünyesinde 14 şirket vardır.  

Yaptığı çalışmalarla bugüne kadar birçok kurum tarafından ödüllendirilen Mirmahmutoğulları,  1994’den bu yana her yıl düzenlenen ve uluslararası bir organizasyon olan Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışmasının ilk etabı Türkiye Finalinde Birincilik Ödülünün sahibi olmuştur. Türkiye’de elde ettiği bu başarıyla yarışmanın Filipinler’de düzenlenen dünya finalinde Türkiye’yi temsil eden Mirmahmutoğulları,  2002 Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışmasında “dünyanın en başarılı girişimcisi” seçilmiştir. 

Dünya Gazetesinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Ekonominin Şeref Kürsüsü” adlı değerlendirme platformunda 2002 yılında,  “Yılın İşadamı” seçilmiştir.

İbrahim Mirmahmutoğulları, UNESCO tarafından “dünyanın su sorununu çözmeye katkısından” dolayı ödüle layık görülmüştür.

Mir Teknoloji Holding, İstanbul Sanayi Odası tarafından “Türkiye’nin en inovatif şirketi” seçilmiştir. 

Mir Teknoloji Holding her yıl Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde sürdürülmekte olan 8-10 civarında doktora öğrencisinin hem konusunu belirlemekte, hem de maddi ve teknik açıdan destek vermektedir. 

Bu gün itibariyle 100 ün üzerinde patente sahip olan Mir Teknoloji Holding, Türkiye de endüstriye dönüşmüş patent sayısında, tüm sektörlerde liderliği elinde bulundurmaktadır.  

Mirmahmutoğulları, aynı zamanda Uluslararası Teknoloji Birliği’ nin de (UTB) başkanlığını yapmaktadır.

İbrahim Mirmahmutoğulları evli ve 4 çocuk babasıdır.İdris YAMANTÜRK

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

İş Adamı

1925 yılında Rize'nin Çamlıhemşin-Ortan köyünde doğdu. Yörenin şartları sebebiyle ilk okula geç başlayabildi. 10 yaşındayken babası vefat etti. İlk okuldan sonra tahsiline okul bulamadığı için bir yıl ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra Hopa Orta Okuluna devam etti. 2.ci sınıftan sonra devlet imtihanını kazanarak, parasız yatılı olarak Erzurum Lisesine gitti. 1945/1946 yılında Erzurum Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’ne girdi. Fakültedeki öğrenimini, bir sanayi holdingi olarak çalışan Sümerbank’tan burs alarak tamamladı.

Üniversite son sınıftan itibaren iş hayatına atıldı. 1952-1953 arasında etibank’a bağlı Çatalağazı (Zonguldak) Temik Santralının muhtelif sahalarında işletme mühendisi olarak hizmet verdi. 1953 sonbaharından itibaren 18 ay süren Yedek subaylık hizmetini tamamladı. Askerlik sonrasında devletten izin alarak, yine özel sektörde çalıştı. 1955 yılında, Türkan Danişoğlu ile evlendi. 1956 yılında devletten istifa ederek ayrıldı ve serbest çalışma hayatına atıldı.  1957’de İdris Yamantürk adıyla şahsi firmasını kurdu. 1958 yılında GÜRİŞ firmasının kuruluşunu gerçekleştirdi. Türk Ocakları ve İTÜ ile ilgili vakıf ve dernekler, Türkiye Milli Kültür Vakfı, Türk Dostluk Vakfı, Türkiye Müteahhitleri İşveren Sendikası’nın kurucu üyesidir. İdris Yamantürk’ün 1955 yılındaki evliliğinden Tevfik ve Müşfik adında 2 oğlu vardır. İlhan KARAVELİOĞLU

Vefat Eden Kurucu Üye

İş Adamı

 


İsmet KOZLUCA

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

15.10.1957 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlkokulu Özel Kalamış İlkokulunda, Ortaokul ve Lise tahsilini ise Kadıköy Maarif Kolejinde yaptı. 1975 senesinde İTÜ Elektronik ve Haberleşme bölümüne girdi. Aynı Üniversiteden 1980 senesinde mastıra başladı ve 1982 yılında mezun oldu. 1983 senesinde ki kısa dönem askerliğinden sonra Ümraniye’de NETAŞ firmasında çalışmaya başladı. Türkiye’ de yeni kurulmakta olan DMS sayısal santrallarının testleri konusunda Kanada’da 3 ay eğitim gördükten sonra ilk sayısal santralımız olan Beşiktaş DMS santralında sorumlu mühendis olarak göreve başladı.

1985 senesi sonunda NETAŞ’ dan ayrılarak yönetim kurulu başkanlığını yaptığı TİMPEKS Tekstil San. Ve Tic. A.Ş.’de Tekstil İhracatı ve Elektronik İthalat üzerinde çalışmaya başladı.

Evli ve 2 çocuğu olan İsmet Kozluca  İngilizce ve Almanca bilmektedir.Kamuran İŞMEN

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Kemal ÖZPINAR

Mevcut Kurucu Üye

Yönetici

1952 yılında Yozgat’ta doğdu.  İlkokulu Yozgat’ta okudu. 1964 yılında girdiği İmam Hatip Okulunu 1971 yılında bitirdi. Aynı yıl lise fark dersleri vererek Yozgat Lisesinden mezun oldu.

İ.Ü. Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kayboldu. 1977 yılında edebiyat öğretmeni olarak İstanbul çatalca Lisesine tayin oldu. Kısa bir dönem Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde görevli olarak çalıştı.

1980 yılında Kıbrıs’ta askerlik görevini yaptı. 1981 yılında askerlik dönüşü Türkiye Milli Kültür Vakfı müdürü sıfatıyla çalışma hayatını devam ettirdi. Ocak 2003 yılı itibariyle emekliye ayrıldı.

Evli ve iki çocuk babasıdır.Kemal ÖZKARAGÖZ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Prof. Dr.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek Tıp Doktoru unvanını alan Özkaragöz, yurt dışındaki ihtisaslarını tamamlayarak Allerji İmmunoloji uzmanı oldu. 1960'ta Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Allerji bölümünü kuran Kemal Özkaragöz, 1970 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yaptı. Yakın dostu ilahiyatçı Suat Yıldırım, onun iş ahlakını yaşadığı bir anıyla anlattı. 

Yıldırım, Kemal Özkaragöz ile ilgili anılarını bu sözlerle anlattı. "Demişti ki eğer bir hastam olsa ve bu hasta tıptaki son gelişmelerle ilgili tedaviyi gerektirse ve ben de bu tedaviyi ona uygulamazsam Allah katında sorumlu olurum."

Yıldırım, Prof.Dr. Kemal Özkaragöz'ün hayırseverliği ile de ön plana çıkan bir isim olduğunu belirterek "Burdur'da okul, yurtlar keza Ankara'da mescid, yurt yaptırıp bunları vakfetti." şeklinde  ifadeler kullandı. M. Rahmi BİLGE

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

M. Rahmi Bilge 1924 yılında Erzurum’da doğmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini, Erzurum’da yapmıştır. 1949 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun olmuştur. Aynı yıl Betonarme ve Yüksek Mukavemet kürsüsüne asistan olmuştur. 1954-56 yılları arasında Fransa’da öngörülmeli Beton kursuna katılmış ve Paris’deki Laborotoire Du Batiment et des Travux Publics’de yaptığı araştırmalar sonunda doçentlik tezini hazırlayarak 1956 yılında doçent olmuştur. 1961 yılında da profesör olmuştur.

Fransızca ve İngilizce bilen Bilge’nin yabancı dilde ve Türkçe yayımlanmış ders kitapları ve makaleleri vardır. M. Rahmi Bilge 1984-85 yıllarında İMO İstanbul Şube Başkanlığını yapmıştır. Bilge evli ve üç çocuk babasıdır.Mahir İZ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Eğitimci

Mâhir İz, 1895’te İstanbul Beykoz’da doğmuştur. Mâhir Bey,tahsiline babasının kadılıkla görevli bulunduğu Midilli’de başladı. İleriki yıllarda, bilhassa Medine’de de Arap dili ve Edebiyatı yanında çeşitli dersler okuyarak kendisini yetiştirdi. 1974 yılında vefat etti. Evli ve bir kız çocuğu sahibiydi.


Mehmed Saim CANSU

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

1932 senesinde İstanbul’ da doğdu. Babasının memur olması nedeniyle çocukluğu değişik şehirlerde geçti. 1953 yılında İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’ ndan mezun oldu. Askerlik hizmeti sırasında ve bitiminde Türkiye’nin her bölgesini gezip gördü.

1956 yılında İstanbul’a gelen ve ticaretle uğraştı. CANSULAR HIRDAVAT SAN. Ve TİC. A.Ş.’   kurucusu ve idare heyeti azasıdır. 

Evli, 3 çocuğu ve 4 torunu vardır.

İlim Yayma Cemiyeti Merkez İdare Heyeti, Antalya Eğitim ve Öğretim Vakfı Yönetim Kurulu azalıklarında bulundu.

Hacı Ali Rıza Cansu Vakfı kurucularındandır.Mehmet Emin AYTAÇ

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

 V


Mehmet GÜLER

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Dr. Mehmet KÖSE

Mevcut Kurucu Üye

Yönetici

1959 yılında Erzincan Kemaliye ilçesinde doğdu. 1970 yılında Oruçgazi ilkokulu, 1977 yılında İstanbul Erkek lisesinden mezun oldu. 1984 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi.

Mecburi hizmet, askerlik ve devlet memuru olarak sürdürdüğü doktorluk mesleğini özel sektörde de devm ettirdi. İnsan kaynakları ve eğitim, market aktivite elemanları ve gıda laboratuarlığı ile ilgili şirketlerde kurucu ortaklık yapmıştır.

Halen bir özel şirkette yönetim kademesinde görev yapmaktadır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.


Mehmet KARAMANCI

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Mehmet Sinan BERKSAN

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

Doğum Yeri     :İstanbul

Doğum Tarihi  :08/03/1975

Medeni Hali     :Evli

Mesleki Hedefi

Gerek eğitimim süresince gerekse iş hayatı içerisinde edindiğim bilgileri uygulamaya geçirmek ve yeni teknolojileri öğrenerek kendimi ve sahibi bulunduğum işleri geliştirmek.

Mesleki İlgi Alanları

Gelişmeye müsait her türlü sanayi ve hizmet sektörü konusu

Eğitim Bilgileri

2002-2003 Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yüksek Lisans Programı

1993-1997 Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü

İş Deneyimi

2009 – …. Kar Şirketler Topluluğu İcra Kurulu Başkanı

2003 – 2009 Kar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi

2001 – 2003 Novaplast Plastik Sanayi ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü

2000 – 2001 Çamlıca İnşaat Yapı San. Ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü

1998 – 2000 Çamlıca İnşaat Yapı San. Ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

1997 – 1998 Kar Şirketler Topluluğu İç Denetim Sorumlusu

Yabancı Dil

İngilizce (çok iyi)

Almanca (az)

İlgi Alanları

- Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi

- Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

- Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı Gençlik Kolu Üyesi

- Boğaziçi Mezunlar Derneği Üyesi

- 1995 yılı Oyak Sigorta Üniversitelerarası Satranç Turnuvası Birincilik Ödülü

- 1993 yılı Galatasaray Lisesi Liselerarası Satranç Turnuvası Dördüncülük ÖdülüMehmet Suat MERTOĞLU

Mevcut Kurucu Üye

Öğretim Üyesi

1966’da İstanbul’da doğdu. Baba tarafından aslen Kırım muhaciri, anne tarafından 93 Harbi sonrası Bulgaristan’dan Balıkesir’e muhaceret etmiş bir ailenin çocuğudur. İstanbul İmam-Hatip Lisesi’ni (1984) ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. (1989)  Yüksek lisans tezini 1992’de,  doktora tezini ise 2001’de tamamladı. Ayrıca Almanya’da şarkıyat ve tarih öğrenimi gördüğü Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde 1999’da hadis literatürü üzerine hazırladığı tezle yüksek lisans derecesi aldı. 2012’de doçent oldu.

Türkiye’deki öğreniminin yanı sıra 1990-2003 yılları arasında akademik çalışmaları için ayrıca Almanya’da bulundu. Aralık 2003’ten itibaren Türkiye Milli Kültür Vakfı’nda lisansüstü bursiyer öğrencilere yönelik akademik çalışmaların koordinasyonunu sağlamaya devam ediyor. 2004-2007 arasında Bilim ve Sanat Vakfı’nda koordinatör ve editör olarak görev yaptı. 2007 yılında TDV İslâm Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) araştırma uzmanı olarak göreve başladı. Aynı kurumda Haziran 2012’den itibaren başkan yardımcısı ve buna ilave olarak Ekim 2015’ten itibaren yönetim kurulu üyesi olarak görevini sürdürüyor. İdari görevleri yanında uzmanlık alanıyla ilgili olarak İSAM dışında çeşitli üniversite ve kurumlarda dersler vermektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.Mehmet Tuna SOMAY

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

1950 yılında İstanbul’da doğdu. 1961 yılında Kadırga ilkokulunu, 1968 yılında Kabataş Erkek Lisesini bitirdi. Liseden sonra bir süre Işık Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okuluna devam etti. 1976 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisinden mezun oldu. 1978 – 19879 yıllarında Türk hava Kuvvetlerinde yedek subay olarak askerlik yaptı.

Askerlik görevinden sonra reklam şirketlerinde grafiker olarak çalıştı ve bir süre ticaretle uğraştı. 

Bir kız bir erkek iki çocuk babasıdır.Mehmet TURGUT

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Siyasetçi

1929’da Kilis’in Gökmusa köyünde doğdu. İlkokulu Lohan köyünde ve Kilis Kemaliye İlkokulunda okudu. Kilis Ortaokulu, Yozgat Lisesi ve İTÜ Makine Fakültesi’ nden mezun oldu. 1951 – 1956 yıllarında Sümerbank Malatya Mensucat Fabrikasında ve Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdürlüğü’ nde çalıştı. Yedek subaylıktan sonra 1957’ de serbest hayata atıldı. Adalet Partisi kurucusu, Genel İdare Kurulu üyesi ve Genel  Başkan yardımcısı olarak politikaya girdi (1961) . Bir devre Afyon, üç devre Bursa milletvekili olarak parlamentoda bulundu.  Suat Hayri Ürgüplü kabinesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Süleyman Demirel kabinesinde Sanayi bakanlığı yaptıktan sonra 1977 yılında politikadan ayrılarak serbest hayata döndü.  12 Eylül’ de Bülent Ulusu kabinesinde Sanayi ve Teknoloji bakanlığı yatıktan sonra 1983 yılında tekrar serbet hayata döndü. 1987 – 1990 yıllarında İş bankası Yönetim kurulu Başkanlığı yaptı.

2009 tarihinde vefat etti.

Mehmet Turgut, çok eski dostlarıyla ve bulunduğu görevler sebebiyle karşılaştığı vatandaşlarla daima ölçülü ve fakat samimi ilişkiler kurdu. Hayatı boyunca çok önemli mevkilerde bulunmasına rağmen; ismi üzerine en küçük bir gölgenin düşürülmesine sebebiyet verecek davranışların dâima uzağında oldu. Siyasette ve devlet yönetiminde görev almayı düşünen herkesin örnek alması gereken fazilet timsali bir şahsiyetti. Dürüst, memleket ve millet haklarını koruyan, vatandaşlarının haksızlığa uğramasını önleyen çok üstün bir vazife anlayışına sâhipti. 

Kalbi ve aklı vatan ve millet sevgisiyle dolu, ömrünü hizmet uğruna sebil eden Mehmet Turgut; düşünen, tahlil eden, ulaştığı sonuçları; sohbetleriyle, konferanslarıyla, yazılarıyla ve kitaplarıyla millete sunan hizmet ehli bir insandı. O, inanmış bir aydındı. Etrafına hep ışık saçtı. Dürüst olmakla yetinmedi, dürüst insanlar yetiştirdi. 
Mehmet UZUN

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Mehmet YALÇINTAŞ

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

1970 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Yalçıntaş, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki İktisat tahsilinin ardından London School of Economics ekonomi programından mezun oldu. İş hayatı boyunca Üretmen Fabrikaları, Emaş Endüstiyel A.Ş, Süperateş A.Ş gibi şirketlerde yöneticilik yapan Yalçıntaş, halen Üretmen Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Gamma Pak Sterilizasyon San. ve Tic A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Bir süre Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yönetim kurulu üyeliği de yapan Mehmet Yalçıntaş, Boğaziçililer Derneği ( BURA) ve International Irradiation Association IIA üyesidir. Evli ve iki çocuk babası olan Mehmet Yalçıntaş İngilizce ve Arapça bilmektedir. 


Mehmet ÜRETMEN

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Üretmen gurubunun  kurucusu Mehmet Fahrettin Üretmen (1913-1980), 1930 tarihinde İzmir'de ticaret hayatına atılmıştır. 2. Dünya harbinin sona erdiği yıllarda, İstanbul'da Kırtasiye ve Nalburiye alanlarında faaliyet göstermiştir.

Mehmet Üretmen, Balat'ta birkaç çivi makinası ile kurduğu imalathaneyi geliştirerek 1947 yılında, Topçular Kışla Caddesi'nde her türlü tel mamülleri üreten bir fabrika haline getirmiştir.Memduh ÜRETMEN

Vefat Eden Kurucu Üye

İş Adamı

 


Muammer DOLMACI

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Bürokrat

1933 yılında Isparta'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi'nden Şubat 1957’de Yüksek Mühendis olarak mezun oldu.

Başbakanlık'ta Özel Teknik Müşavir, Devlet Planlama Teşkilatı'nda Proje Değerlendirme ve Yabancı Sermaye Grup Başkanı, Yatırımları ve İhracatı Teşvik ve Uygulama Dairesi Başkanı gibi görevler aldı.

Muammer Dolmacı, bilhassa Devlet Planlama Teşkilatı’ndaki görevi esnasında, bölgesel dengesizliklerin giderilmesi, sanayinin belirli merkezler dışına çıkarılması, Anadolu'ya yayılması, küçük tasarruf sahiplerinin sermaye iştiraki ile gelirden hakiki payı almalarına imkân hazırlanması, sanayi ve ihracatın teşviki gibi, klasik memur anlayışı dışında yaptığı hizmetler, kendisi oradan ayrıldıktan sonra da ilgililer arasında hayırla ve hayranlıkla hatırlanmaya devam etti.

70’li yıllarda Kastamonu Entegre ve Ağaç Sanayii A.Ş. Genel Müdürü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı ve Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı olarak da görev yaptı. Müsteşarlığı devresinde İstanbul Boğazı’na ikinci köprü yapılması, demiryolunun deniz altından tünelle bağlanması, İstanbul metrosu, Çanakkale köprüsü, demiryollarının hızlı, çift hat ve elektrikli hale getirilmesi gibi çok büyük projelerin başlatılmasında çalıştı. Türk müteahhitlerinin ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Müslüman ülkelerde müteahhitlik yapmaları hususunda ciddi hizmetleri görüldü.

Hakyol Vakfı İstanbul Şubesi Başkanlığı da yapan Muammer Dolmacı, Milli Ahlak prensiplerine sahip pek çok gencin yetişmesine vesile olmuştur. Bu gençlerin pek çoğu 70’li yıllardan bugünlere kadar devlet hizmetlerinde en üst düzeyde sorumluluk almışlardır.

Muammer Dolmacı, 29 Ekim 1986’da geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu Hakkın Rahmetine kavuştu. Namazını Esad Coşan Hocaefendi kıldırdı. Cenazesi Isparta Ulu Camii'nde Cuma namazını müteakiben binlerce gönüldaşı tarafından kılınan cenaze namazından sonra ebedi istirahatgâhına defnedildi.Murat ÜLKER

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

1959 yılı İstanbul doğumlu olan Murat Ülker Kırım Aluşta asıllıdır. Dedesi Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi mezunu bir muallimdi. Trakya’da yine bir Kırımlı göçmenle evlenen Hacı İslam Efendi, Tekirdağ Saray’da görev yaparken Balkan Savaşları dolayısıyla İstanbul’a, oradan da Kırımdaki yurtlarına geri döndü. Murat Ülker’in babası Sabri Ülker de 1920 yılında Aluşta’nın Korbek köyünde doğmuştur. Aile Sovyetler Birliğinin kurulması ile birlikte müslümanlara yapılan baskı nedeniyle 1929’da İstanbul’a göç etmiştir. 1940’lı yıllarda babası Sabri ve amcası Asım’ın girişimciliği ile temelleri atılan şekerlemecilik işi, 1944’te ürettikleri bisküviye Ülker adını vermeleri ile gelişerek devam etmiş, daha sonra Yıldız Holding’e dönüşmüştür. Bu arada, markaları Ülker namıyla iş çevrelerinde tanındıklarından dolayı iltibasları gidermek için 1954’te ailenin evvelce Berksan olan soyadı Ülker olarak değiştirilmiştir.
Murat Ülker, lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlamış ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 1982 yılında iş hayatına atılan Murat Ülker, yurtdışında AIB ve ZDS gibi okullarda eğitim gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nde Continental Baking şirketinde staj yaptı.
Yıldız Holding’te ilk görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladı. İlerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığını üstlenen Murat Ülker, 2008 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam ediyor
Murat Ülker, 2015 itibariyle Forbes’in yaptığı araştırmaya göre 4.4 Milyar dolar servetiyle Türkiye’nin en zengin ismidir.


Murat YALÇINTAŞ

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı - Akademisyen

Eğitimini Saint Joseph Fransız Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği, Lisans Boston & Vrije Üniversiteleri, MBA İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünü Doktora olarak tamamladı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı, Akdeniz Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (ASCAME) Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı, Turizmi Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) Başkanı,  AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı /  Kurucular Kurulu Üyesi,  Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı, İslam Kalkınma Bankası, Proje Sorumlusu, Cidde Avrupa Birliği / Uzman Araştırmacı, Brüksel görevlerinde bulundu.Dr. Mustafa ÖZEL

Mevcut Kurucu Üye

Öğretim Üyesi

1956 yılında Ağrı'da doğdu. 1974 yılında Naci Gökçe Lisesini, 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu. M.Ü. İktisat Bölümünde 1991 yılında Yüksek Lisans ve 1998 yılında da Doktora yaptı.
Bankacılık, dış ticaret ve sanayi sektörlerinde yönetici ve danışman olarak çalıştı. 1999-2004 yıllarında Beykent Üniversite'sinde Uluslararası Ekonomi ve Yönetmi Düşüncesi dersleri okutan Özel, halen Anlayış dergisinin genel yayın yönetmenliğini yürütmektedir.

Yayınlanmış bazı çalışmaları:

 • Birey, Burjuva ve Zengin,
 • Piyasa Düşmanı Kapitalizm,
 • Amerikan Yüzyılının Sonu,
 • İstikbal Köklerdedir,
 • Yöneticilik Dersleri,
 • Etkici Yönetici,
 • Din ve Kapitalizm,
 • Tarih Risaleleri,
 • İktisat Risaleleri,
 • Liderlik Sanatı
"

Musa DOĞAN

Mevcut Kurucu Üye

Mali Müşavir

Yeminli Mali Müşavir, İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi.

• Kamu sektöründe 9,5 yıl, özel sektörde 20 yıllık deneyimi vardır.  

• Kamu sektöründeki deneyimin tamamı Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörü olarak kamu ve özel sektör kuruluşlarında vergi denetimi, değerleme çalışmaları ve özel incelemeler ile vergi dairesi teftişi ve soruşturmalar ile geçmiştir.

• Özel sektör tecrübesi ilk olarak ülkemizin gıda alanındaki en büyük kuruluşunda Mali İşler Koordinatörü olarak başlamış ve aynı grupta Denetim Koordinatörü/Kontrol ve Murakabe Koordinatörü olarak devam etmiştir. Bu süreçte Tüsiad Vergi Çalışma Grubu ve Vergi Konseyine bağlı çeşitli çalışma gruplarında çalışmıştır.

 • Halen YMM olarak çalışmalarına devam etmektedir. 

EĞİTİM DURUMU 1982 – 1986 Ankara Üniversitesi, SBF İktisat Bölümü 

1996 – 2010 Ülker Grubunda Mali İşler Koordinatörü/Denetim Koordinatörü/Kontrol ve Murakabe Koordinatörü 1987 – 1996 Maliye Bakanlığı, Gelirler Kontrolörü 

YABANCI DİLLER İngilizce Konuşma ( iyi ) , Okuma ( iyi ) , Yazma ( iyi )Mustafa DOĞANBEY

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Mustafa Hüseyin ÖZTÜRK

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

28 Ekim 1983’te İstanbul Fatih’te dünyaya geldi . 

Orta ve lise eğitimini Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.  Lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi Hastane Yönetimi , Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinde tamamladıktan sonra , Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Yüksek Lisansını  tamamlayarak  “ Bir kitle iletişim aracı olarak Sineme ve Postmodern Sinema ile algı yönetimi “  konusu üzerinde tez çalışmaları yaptı .  

2003 yılından itibaren sırasıyla , Özel Fatih Hastanesi , Türk Kızılayı , İstanbul Sağlık A.Ş. ‘ de sağlık yöneticisi olarak görev aldı . 2008 yılında kurduğu Fiyaka İletişim & Prodüksiyon firması ile çok sayıda aktüel program , belgesel ve tanıtım filminde  Yapımcı ve Yönetmen olarak görev aldı ve bu alandaki çalışmalarına halen devam etmektedir. 2009 yılından beri T.C. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak görev yapmaktadır. 

Mustafa H. Öztürk , evli ve 3 erkek çocuk babasıdır . İngilizce bilmektedir. Mustafa KALAYCIOĞLU

Vefat Eden Kurucu Üye

İş Adamı

1923 senesinde Girit’te doğdu. İlk ve orta tahsilini fatih Gelenbevi Ortaokulunda, lise tahsilini Kabataş Erkek Lisesinde tamamladıktan sonra yüksek tahsiline Sultanahmet Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’ nda devam etmiştir. 1949 yılında Dış Ticaret ve Konsolosluk bölümünden mezun olmuştur. 

Askerlik görevini müteakip ticaret hayatına atılmış, ilk olarak DOĞU _ BATI Metal san. Ve Tic. A.Ş.’ yi kurmuştur.ç İş hayatında edindiği bilgi, tecrübe ve imkanlarla 1963 senesinde FENİŞ ALÜMİNYUM SAN. ve TİC. A.Ş.’ yi kurmuş 27 sene müddetle bu şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas azası olarak bil fiil hizmet vermiştir. Bu arada şirketin holding haline getirilmesine ve bünyesinde FEMAŞ A.Ş. Sistem Aksesuar, FEPAŞ A.Ş, FENİŞ İnşaat ve Epengle A.Ş. gibi kuruluşları da hizmete sokmuştur.

İlk kez Alüminyum sektöründe FENİŞ şirketinin en fazla ihracat yapmasını sağlamıştır. Bazı nedenlerle 1989 senesinde FENİŞ camiasından ayrılmış olup aynı yıl kurmuş olduğu MODERN NAKIŞ San. Ve Tic. A.Ş.’ nin yönetim kurulu ve murahhas azası olarak görev yapmakta ayrıca İSTANBUL DAĞITIM A.Ş. ile ADIM HOLDİNG A.Ş.’ nin kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Yakında faaliyet gösterecek ADIM DIŞ TİC. A.Ş.’ nin kurucu ortaklarındandır.

Ticaret hayatı dışında sosyal, kültürel, ilmi ve dini konularda hizmet veren bir çok vakıf, dernek ve cemiyetlerde Mütevelli olarak aktif görevler yapmaktadır.

Halen İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Meslek komitesi üyesi olup evli ve üç çocuk sahibi bulunmaktadır.Mustafa Uğur DERMAN

Mevcut Kurucu Üye

Eğitmen

1935 yılında Bandırma'da doğdu. Haydarpaşa Lisesi mezunu (1953). İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Eczacılık Okulu'nu bitirdi(1960). Serbest eczacılık devresi (1963-1978)'nden sonra Türkpetrol Vakfı'nın yönetimini üstlendi (1977). 1981 yılında İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)'nın sanat danışmanlığını yürüttü. 1955 yılından itibaren Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin emekli hocalarından Necmeddin Okyay (1883-1976)'ın Osmanlı Kitap Sanatları konusunda öğrencisi oldu. 1960 yılında icazet (diploma) aldı. Ayrıca Macid Ayral, Halim Özyazıcı ve Dr. Süheyl Ünver gibi bu konunun uzmanlarından çok istifade etti. 

1961 yılından bu yana müstakil eser, tebliğ, ansiklopedi (Türk Ansiklopedisi, Diyanet İslam Ansiklopedisi) maddesi ve makaleleriyle Türk Kitap Sanatlarının öğretilmesi ve tanıtılması için çalıştı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ve Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde derslerini sürdürdü. 1997'de Mimar Sinan Üniversitesi tarafından öğretim üyeliğine kabul edildi. Profesör ünvanı verildi. 

Türk Hat Sanatı'nın tanıtımı için Kültür Bakanlığı tarafından Kahire (1976), Cidde (1980) ve Chicago (1987)'ya, IRCICA tarafından Bağdad (1988) ve Kuveyt (1992), İslamabad (1994), Kahire (1997) ve Tunus (1997) şehirlerine gönderildi. 

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Çiçek Derman ile evli ve üç çocuk babasıdır.Prof. Dr. Mustafa KÖSEOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Öğretim Üyesi

 


Muzaffer SOMAY

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Avukat

1920 yılında Köprülü’de doğdu. 1926 yılında Balkanlar’daki baskıdan ailece kaçarak, önce Kırklareli’ne sonra da İstanbul’a yerleştiler. İlköğretim tahsilini İstanbul’da yaptı. Ortaokulu İstanbul Erkek Lisesi’nde okudu. Lisede Kuleli Askeri Lisesi imtihanını kazandı ve 2. sınıfa kadar burada okudu. Lise 2. sınıfta sağlık nedenleri ile Kuleli Askeri Lisesinden ayrılmak zorunda kaldı. Tekrar İstanbul Erkek Lisesi’ne geçiş yaptı ve buradan mezun oldu. İÜ Hukuk Fakültesi’ne girdi. Fakülteyi bitirdikten sonra askerlik görevini yedek subay olarak Erzurum Palandöken’de yaptı.

1949-1957 yılları arasında sırasıyla İstanbul, Niğde ve Maraş’ta savcılık ve Ağır Ceza Hakimliği yaptı. Hakimlik mesleğinden ayrıldıktan sonra İstanbul’da avukatlık yapmaya başladı. Avukatlık mesleğinin yanı sıra lise yıllarında yaptığı yardımcı öğretmenlik tecrübesi ile çeşitli okullarda öğretmenlik ve müdürlük yaptı. 1969 yılında Türkiye Milli Kültür Vakfı’ nın kurucuları arasında yer aldı ve 1988 yılında vefatına kadar Vakıf’ın Genel Sekreterlik görevini yürüttü.

Bir çok okulun ve vakfın kuruluşunda emeği geçti. 1970’li yılların ikinci yarısında Ferruh Bozbeyli’ nin kurmuş olduğu Demokratik parti çalışmalarında yer aldı. 1979 -1980 yılları arasında Demokratik Partinin genel başkanlığını yaptı. 

1988 yılında İstanbul’da vefat etti.Mümtaz TÜTÜNCÜ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Prof. Dr. Nail YILMAZ

Mevcut Kurucu Üye

Öğretim Üyesi

1969 tarihinde Tokat’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nde lisans; İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans; Marmara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktora dereceleri aldı. 2011 yılında sosyoloji alanında doçent; 2017 yılında Siyaset ve Sosyal Bilimler alanında profesör oldu.

1994 yılında başladığı akademik çalışmalarını Marmara Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde sürdüren Yılmaz, 2018 yılında M.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne dekan olarak atandı. Çalışmalarını şehirleşme, göç, yoksulluk ve yerel siyaset konularında yoğunlaştıran Yılmaz, biri kız, ikisi erkek üç çocuk babasıdır.
Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Öğretim Üyesi

Yüksek Ticaret ve İktisat Okulu'nu bitirdi, Fransa Caen Üniversitesi'nde Doktora, İngiltere Londra Üniversitesi London School of Economics and Social Sciences'de Doçentlik Çalışmaları yaptı. DSİ ve DPT'de Yönetici, TRT Genel Müdürlüğü, Türkiye Gazetesi Başyazarlığı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyeliği, Tercüman Gazetesi Yazarlığı, XXI. XXII. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile AGİTPA Türk Grubu Başkanlığı yaptı. Evli ve 2 Çocuk babasıdır. Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde hocalık yaptı.


Osman Azmi KARAVELİOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Perşembe Pazarında Yağkapanı denilen yerde kardeşiyle birlikte ticaret hayatına başlayan Osman Azmi Karavelioğlu evi ve dört çocuk sahibiydi. 1985 yılında vefat etmiştir.


Osman KILIÇ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Eğitimci

Osman Kılıç, 1923 yılında,  Konya’nın Kadınhanı İlçesi Doğanlar Mahallesi’nde doğmuş ve ilkokulu Kadınhanı’nda okumuştur. Ortaokulu Konya merkezindeki akrabalarının yanında kalarak bitirdikten sonra İstanbul’daki Kabataş Erkek Lisesi parasız yatılı sınavını kazanmış ve liseyi İstanbul’da bitirmiştir.

O zamanlar Mülkiye Mektebi olarak adlandırılan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 22 yaşında, 1945 yılında mezun olmuştur.

5 yıl kadar süren devlet memuriyeti boyunca, Bolu Maiyyet Memurluğu, Düzce Kaymakamlığı, Bolu Vali yardımcılığı, Kahramanmaraş, Andırın Kaymakamlığı ve İstanbul Maiyyet Memurluğu gibi görevlerde hizmet vermiştir.

1950 yılından itibaren özel sektörde çalışmaya başlamış, daha sonra ticarete atılmıştır. Bab-ı Ali’de Sabah Gazetesi’ni çıkarmış, ilk özel eğitim kurumlarından olan Özel Erenköy İlkokulu’nu açmış, 1970’li yıllardan itibaren ihracat ve ticaret ile uğraşmıştır. 

Türkiye Milli Kültür Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti gibi bir çok hayır kuruluşu ve sosyal sorumluluk projesinde kurucu ve destekçi olarak görev alan Osman Kılıç, 8 Ocak 2003 yılında vefat etmiştir.Prof. Osman Murat KARADENİZ

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

 


Osman OKYAY

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

Osman Okyay, 1988 yilinda Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin University of New Hampshire Üniversitesi’nden yine Makina Mühendisliği alanında Master derecesi bulunan Okyay, askerlik görevini müteakiben, 1990-1993 yılları arasında Digital Equipment Corporation şirketinin İstanbul ofisinde, önce teknik servis mühendisi, daha sonra ise teknik servis planlama yöneticisi olarak görev yapmıştır. 

1994 senesinde Kale Grubu’na katılmış olan Okyay, aynı sene Koç Üniversitesi’nde, Yöneticiler için açılan İşletme Master programından dersler almıştır. 

1994 yılında Kalekalıp A.Ş. Genel Müdür yardımcılığı görevi ile Kale Grubu’nda çalışmaya başlayan Okyay, 1997 senesinde Kalekalıp A.Ş. Genel Müdürlügü’ne, 2000 yılında ise Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanlığına yükselmiştir. Halen Kale Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Kale Grubu’na katılımından sonra, grubun yüksek teknoloji alanlarına yönelmesi için  gayret göstermiş olan Okyay, Grubun, Robotik ve Otomasyon, Endüstriyel Enerji Ekipmanları, yazılım ve simülasyon, yüksek teknoloji seramikleri, ve savunma ve havacılık sanayi gibi alanlardaki yatırımlarını yönlendirmiş ve yönetmiştir.

Okyay, Kale Grubu’nun General Electric, Pratt & Whitney gibi dünyanın dev şirketleri ile ortaklıklar yapmasını sağlamış, yine, Savunma ve Havacılık sanayinde, Kale Grubu’nun, Lockheed Martin, Boeing, Airbus, Northrop Grumman, gibi sektörün lider şirketlerinin direk alt yapımcısı konumuna gelmesinde rol oynamıştır. 

Okyay, Kale Grubundaki görevlerinin yanısıra bazı diğer kuruluş ve STK’larda da aktif görevler icra etmektedir. 

T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın önderliğinde, Türkiye ile ABD’nin ekonomik alanda model ortaklık oluşturmasını desteklemek amacı ile kurulmuş olan Türk – ABD İş Konseyi’nin 2013-2015 yılları arası Turk Kanadi başkanlığına seçilmiş olan Okyay, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Kanada İş Konseyi Başkanlığı, TOBB Yuksek Koordinasyon Kurulu Uyeligi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, OYAK Genel Kurul Üyeliği gibi görevleri de sürdürmektedir.

Okyay evli ve bir çocuk babasıdır.Prof. Dr. Osman ÖZTÜRK

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Eğitimci

Edebiyat Fakültesi mezunudur.  Hacettepe Üniversitesi Türkoloji asistanlığı ve İstanbul İmam _ Hatip okulu muallimliği yaptı. İstanbul Y. İslam Enstitüsü’ nde İslam - Türk Medeniyet Tarihi dersini tedris etti. 

“ Osmanlı Hukuk tarihinde Mecelle “, “ 20. Asrın Cahiliyeti “ , “ Cumhuriyet Devrinde Yayınlanan İslami Eserler Bibliyografyası “ isimli çalışmaları neşr edildi.

Arapça, farsça ve ingilizce bilmekteydi.

2015 tarihinde vefat etmiştir.
Osman Zeki AYTAÇ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

İş Adamı

1926 yılında Rize'de doğdu. İlkokulu Trabzon'da, orta ve lise eğitimini İstanbul Erkek lisesinde yaptı, İstanbul Robert College Teknik bölümünden  ayrıldı. Türkiye'de önemli sanayi kuruluşlarının İdare Meclislerinde uzun yıllar hizmet vermiştir ve üyeliklerinde görevi devam etmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır. 2017 yılında vefat etmiştir.Oğuz ÇETİNOĞLU

Mevcut Kurucu Üye

Araştırmacı - Yazar

28 Kasım 1938 târihinde Bafra’da doğdu.  İlk ve Orta Okulu doğduğu şehirde bitirdikten sonra Ankara Ticaret Lisesi ve Ankara İktisâdî ve Ticârî İlimler Akademisi’nde okudu. 

İş hayatına Ankara’da muhasebeci olarak başladı. Ankara ve Karabük’te; muhasebeci, mâlî müşâvir ve  profesyonel yönetici olarak devam etti. İstanbul’da, demir ticareti ile meşgul oldu.

SSCB’nin dağılmasından sonra Türk Cumhuriyetleri’nde sanayi yatırımları gerçekleştirmek üzere çok ortaklı şirket kurdu. Şirketin murahhas âzâsı olarak Azerbaycan’da ve Kırım’da; tesis kurup çalıştırdı. 2000 yılında işlerini tasfiye etti. 

İş hayatı ile birlikte yazı hayatı da devam etti. Çok sayıdaki gazete ve dergilerde makaleleri yayımlandı. Dernek ve Vakıflarda yönetim kurulu üyesi olarak hizmet gördü, konferanslar verdi. Yazı ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Yayımlanmış 16, yayına hazır 3 kitabı bulunmaktadır. Pertev KUTSAL

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Ragıp CINGILLIOĞLU

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Rauf Osman KARADENİZ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Rauf Osman Karadeniz 1922 yılında İstanbul’da doğdu. Çağının ilerisinde bir ekonomik vizyona sahip, yenilikçi, cesur ve risk almaktan korkmayan bir girişimci olarak tanındı.  1948 yılında kurduğu Karadeniz Makine Ticaret ile Karadeniz Holding'in temellerini attı. 

Rauf Osman Karadeniz, hepimizin tek bir dünyada yaşadığını hem kendi ailesine hem de iş çevresine her fırsatta belirtirdi. “Tek Dünya” olarak başlıklandırdığı hayat felsefesini, "Dünyada barış ve kardeşlik içinde birlikte üreterek yaşamak ve bunu yüksek ahlaki ve insani değerler ile yapmak" olarak tanımlardı.

 Kendisi yakın ve uzak çevresindeki kişilere eğitim ve sağlık konularında sayısız yardımlarda bulunarak, bunu iş ve aile hayatı kadar öncelikli ve kutsal bir hedef olarak kabul etti.Recai KUTAN

Mevcut Kurucu Üye
İlk Kurucu Üye

Siyasetçi

1930 yılında Malatya'da doğdu. 1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1952-1969 yılları arasında DSİ Genel Müdürlüğü'nde Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdür Muavinliği görevlerinde bulundu. Bu tarihlerde Türkiye'nin en büyük projesi olan GAP Etüd ve Planlama çalışmalarını yönetti. 1969-1977 yıllarıı arasında Tümaş Türk Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 

1973 yılında siyasi hayata atıldı. Milli Selamet Partisi'nde Genel Başkan Yardımcılığı, 1977 yılında Parlamenter ve aynı tarihte İmar ve İskan Bakanlığı görevlerinde bulundu. 1983 tarihinden sonra Refah Partisinde görev aldı. 20.Dönem Refah Partisi Malatya Milletvekili iken 1996 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. İyi derecede İngilizce bilen Recai Kutan evli ve 3 çocuk babasıdır.Rıdvan DEDEOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Prof. Dr. Sabahattin ZAİM

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 1926 yılında Makedonya'nın İştip kasabasında dünyaya geldi. Dedeleri Konya'dan Balkanlar'ın fethiyle birlikte Rumeli'ye geçen Prof. Dr. Zaim, 1934 yılında ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. 

Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bitirdi. 6 yıl kaymakamlık yaptı. 1953 yılında asistan olarak girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde 40 yıl boyunca ders verdi. Zaim, 5 çocuk babasıydı. Çocuklarının 4'ü çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Prof. Dr. Sabahattin Zaim, kurucu dekan olarak görev yaptığı Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 1998 yılında emekli oldu. 

Lenf kanseri nedeniyle bir süre önce Maltepe'de özel bir hastanede ameliyat geçiren Zaim, 9 Aralık 2007 tarihinde rahatsızlanarak hayatını kaybetti.Prof. Dr. Salih TUĞ

Mevcut Kurucu Üye
İlk Kurucu Üye

Emekli Öğretim Üyesi

1930 yılında İstanbul Aksaray’da doğdu. Yusufpaşa Anaokulu, Aksaray İlkokulu ve Yeni Kapı Ortaokulu’ndan sonra 1948 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1954 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. “İslâm Vergi Hukuku’nun Ortaya Çıkışı” başlıklı tez çalışması ile İ.Ü. Edebiyat Fakültesi’nde doktorasını tamamladı (1963).
Akademik habilitasyon sürecinde (sonrasında kitap olarak da basılan) “İslâm Ülkelerinde Anayasa Hareketleri” üzeride çalıştı (1969). Profesörlük çalışması Hadis edebiyatı ile ilgili bir yazma eser olan Zuheyr'ubn Harb’ın (öl. 230 h.) Kitâb'ul-'İlm’inin tenkitli neşri ile birlikte Türkçeye çevirisidir. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi İslâm Araştırmaları Enstitüsü asistanlığı (1956 – 1976), İ.Ü. Edebiyat Fakültesi İslâm Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü (1976 – 1982), M.E.B. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü Müdürlüğü (1969 – 1970), Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Kurucu Dekanlığı (1982 – 1994) olmak üzere pek çok önemli görevlerde bulundu. 1970’den u yana İslâmi İlimler Araştırma Vakfı Kurucular Kurulu ve Mütevelli Heyeti üyesi, 1980 – 1982 yılları arasında Aydınlar Ocağı başkanı, 1995’ten beri Türkiye Milli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve 2004 yılından bu yana da İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) Mütevelli Heyeti üyesidir. Bugün Türkiye’nin çeşitli Üniversitelerinde öğretim üyelikleri ve idarecilik görevlerini başarı ile yürütmekte olan, lisansüstü çalışmalarını Prof. Dr. Salih Tuğ’un danışmanlığı altında tamamlamış kırka yakın akademisyen veya Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi bulunmaktadır. İslâm dîni ve kültürü konularında, özel veya resmi TV ve Radyo yayınlarında, yüze yakın konuşma, konferans, sohbet ve açık oturum etkinlikleri vardır; ayrıca elliye yakın ulusal ve uluslararası ilmi kongrelere de katılmıştır. Lise yıllarından (1945), doktorasını yaptığı yıllara kadar (1963) olan devrede spor ile de ilgilenmiş, “aletli jimnastik”, “atletizm” ve “kayak” alanlarında girdiği yarışmalarda yirmi kadar kupa ve kırka yakın madalya ile de taltîf edilmiş bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yayınlanmış bazı çalışmaları:

Eserleri

 • İslâm vergi Hukukunun Ortaya Çıkışı, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yayınları No 50, Ankara 1963
 • İslâm Ülkelerinde Anayasa Hareketleri : (XIX ve XX. asırlar), İrfan Yayınevi, No 17, İstanbul 1969
 • Zuheyr'ubn Harb ve Kitab'ul-'İlm adlı eseri (H.160–234 / M. 776–849), İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Yayını, No: 2775 (Tenkitli metin neşri), İstanbul 1984
 • “Vefeyât”, İslâm Tetkikleri Enstitüsü Dergisi, , İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Basımevi, İstanbul 1984, C. VIII, sy. 1 – 4.

Çevirileri

 • İslâm Peygamberi, Hayatı ve Faaliyeti I - II, (Muhammed Hamidullah), İrfan Yayınevi, İstanbul 1980, 1990, 1995
 • Faiz Nazariyesi ve İslâm (Enver İkbâl Kureşî), İrfan Yayınevi, İstanbul 1966
 • Hz. Peygamberin Savaşları, (Muhammed Hamidullah), Yağmur Yayınları 10, İstanbul 1962
 • Kur'an-ı Kerim Tarihi, (Muhammed Hamidullah), Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları, No 57, İstanbul 1993
 • Siyasi ve Kültürel İslâm Tarihi (Prof. Dr. Ph. K. Hitti), Boğaziçi Yayınevi, İstanbul 1989; II. Yayın: M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı, İstanbul 1995

Editörlükleri

 • İslâm’ın Hukuk İlmine Yardımları (Muhammed Hamidullah’ın makaleler külliyatı), Türk Milliyetçiler Derneği, İstanbul 1962

Sabit İSHAKOĞLU

Vefat Eden Kurucu Üye

İş Adamı

 


Sabri ÜLKER

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Türk sanayici ve iş adamı  Sabri Ülker, Kırım’da 1920 yılında doğdu  1929 yılında Türkiye'ye göç etti  Kadırga İlkokulu'nu bitirdikten sonra Ortaokulu Bilecik'te okudu  Liseyi ise Kütahya'da okudu  Üniversiteyi Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli'sinde okudu  1944 yılında bisküvi üretimiyle iş hayatına atıldı ve 2000 yılında işleri oğlu Murat Ülker'e devretti 


Saffet KOZLUCA

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Salih GÜLER

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Serbest Meslek

 


Selahattin ÜZEL

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Prof. Dr. Selim ZAİM

Mevcut Kurucu Üye

Öğretim Üyesi

 


Süleyman İSHAKOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

1905 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde doğdu. Birinci Dünya Savaşı sıralarında, henüz çocuk yaşta çalışmak için İstanbul’a geldi. O dönemlerde boya ticareti yoğunlukla İstanbul – Karaköy’de yahudi vatandaşlar tarafından icra ediliyordu.

Çocuk yaşta iş hayatına girmiş olması sebebi ile ancak ortaokulu bitirebilmişti. O dönemde popüler lisan olan Fransızca’yı özel dersler alarak öğrendi. İlmi ve dini konulara büyük ilgi duyan rahmetli Hacı Süleyman İshakoğlu sürekli kendini geliştirdi. Kimya branşında Türk boya sanayisine nice ilkler yaşatan kurucumuz, dini konularda edindiği bilgiler ile "KURAN-I KERİM’den Mucizeler, Hikmetler ve Öğütler” kitabını yazdı. Kitap, Dönemin İstanbul Müftüsüi Başkanı Fikri Yavuz tarafından tashih ve teyid edilerek basıldı.

27 Nisan 1984 tarihinde Hakkın Rahmetine kavuşan değerli kurucumuz Hacı Süleyman İshakoğlu, yazdığı vasiyetnamenin ilk paragrafında şu dileklerde bulundu;

"Sevgili evlatlarım, torunlarım, varislerim. Evvela sizlerin hak ve üzerine yaşamanızı, emanete ihanet etmemenizi, namuslu ve haysiyetli müslüman, tam bir müslüman olarak yaşamanızı istiyorum. Cenab’ı Hak sizi ve bütün insanları korusun.”Prof. Dr. Süleyman YALÇIN

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Prof. Dr.

Prof. Dr. Süleyman Yalçın, 1926'da Çanakkale'de doğdu. İlk ve ortaokulu Çanakkale'de bitiren Yalçın, 1944'te Kabataş Lisesi'nden, 1950'de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitede asistanlık ve doçentliğini tamamlayan Yalçın, 1973-1988 arasında profesör olarak öğretim üyeliği görevini sürdürdü. Prof. Dr. Yalçın, bir süre yurt dışında da görev yaptı.

Düşünce, sanat, edebiyat, kültür ve medeniyet merkezli birçok faaliyetin içinde yer alan Yalçın, yazar olarak Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla tanındı. Aydınlar Ocağı Genel Başkanı olarak yazdığı yazılar ve yaptığı konuşmalarla dikkati çeken Yalçın, yazılarını Büyük Doğu (1956-59, 1972), Yeni İstiklal (1962-63), Kök (1981-82) ve Boğaziçi (1984-86) dergileri ile Orta Doğu (1974) ve Tercüman (1976-88) gazetelerinde yayımladı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 3 haftadır tedavi gören 90 yaşındaki Prof. Dr. Yalçın, çoklu organ yetmezliği sebebiyle 18 Aralık 2016 tarihinde  yaşamını yitirdi.Şaban ÇAVUŞOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Şaban Çavuşoğlu, 1926 yılında İstanbul'da doğmuştur. 1949 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olan Çavuşoğlu, kardeşleri Recep ve Abdülkadir ile birlikte ÇBS Boya A.Ş. şirketini kurmuştur. Çbs 1953 yılında üretime başlamıştır ve Şaban Çavuşoğlu Türkiye'nin en başarılı boya markalarından biri haline gelen bu şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir. Şirket içi anlaşmazlıklar ve şirkete karşı alınan haciz kararları sebebiyle 1999 yılında bu görevini yeğeni Ali Eşref Çavuşoğlu'na bırakmıştır.

Şaban Çavuşoğlu, Türkiye Boya ve Reçine Sanayicileri Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştır. İstanbul Sanayi Odası'nda Meclis Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı pozisyonlarında 14 yıl hizmet vermiş, ardından İSO Meclisi Onur Üyesi olarak devam etmiştir.

Evli ve 5 çocuk babası olan Şaban Çavuşoğlu, 12 Haziran 2007'de kalp yetmezliğinden kaldırıldığı Amerikan Hastanesi'nde tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Cenazesi 15 Haziran 2007'de Fatih Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verilmiştir.Tekin KÜÇÜKALİ

Mevcut Kurucu Üye

Yönetici

Türk Kızılay'ının en parlak dönemine imza atan Tekin KÜÇÜKALİ 1945 yılında dünyaya geldi. Çocukluğunda ve gençlik yıllarında çalışmak zorunda kalan KÜÇÜKALİ, bu süreçte ticaret dünyasının yanı sıra Siyasal ve Sosyal hayatla da tanıştı. Risk almaktan vazgeçmeyen yapısı ve girişimci ruhu sayesinde bugüne denk pek çok başarılı projede hem yaratıcı hem de uygulayıcı olarak yer aldı. Çok genç yaşta kendi işini kurup ihracat çalışmaları yaptı. Böylece iş adamı kimliği ile ben de varım dedi. Türkiye’nin en çalkantılı döneminde siyasetle meşgul olan KÜÇÜKALİ, 12 Eylül Darbesinin ardından pek çok kişi gibi cezaevine girdi. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra çalışma hayatına geri döndü. Töre A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı , Herko Yün İplik Fabrikası Genel Müdürlüğü , Sel Dış Ticaret ‘de İnsan Kaynakları Müdürlüğü , Maltepe Yün İplik Fabrikası Genel Müdürlüğü , Kar Şirketler Topluluğunda Genel Müdür Yardımcılığı , Genel Müdürlük ve Murahhas Üyelikler gibi bir çok görevde bulundu. Birleştirici ve toparlayıcı kişiliği dolasıyla çok sayıda Vakıf ve Derneklerin kuruluşunda, yönetiminde ve başkanlıklarında görevler aldı. Genellikle spora, özelinde de futbola olan tutkusu nedeniyle bu alanlarda bir çok projeye öncülük etti. Trabzonspor’da Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Müdürlük yaptığı yıllarda devrim niteliğinde projeler üretti ve hayata geçirdi. Yardımlaşma ve yardım kuruluşlarına büyük önem veren KÜÇÜKALİ, 2003 yılında Türk Kızılay'ı Yönetim Kurulu Üyeliği, 2005 yılından 2011 yılına kadar Türk Kızılayı Genel Başkanlığını yaptı. Tekin KÜÇÜKALİ'nin Genel başkanlığı döneminde Türk Kızılay'ı en fazla proje üreten ve hayata geçiren kuruluş olmuştur. Türk Kızılay’ında yaptığı çalışmalarla Kızılay’ın tüm dünyada kurulu bulunan 186 ülke Kızılay ve Kızılhaçları arasında ilk 5’e girmesini 23.01.2018 Tekn KÜÇÜKALİ sağladı. KÜÇÜKALİ, 2012 yılında bir grup arkadaşıyla VAKIFAY’ı kurdu. Halen genel başkanlığını yaptığı VAKIFAY önemli çalışmalarla kamuoyunun beğenisini kazandı. KÜÇÜKALİ, halen Bostan Tarım ve Vanet Yönetim Kurulu Başkanlığı, Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.


Tevfik Ahmet ÖZAL

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

3 Aralık 1955 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. Aslen Malatya‘lıdır. Tam adı Tevfik Ahmet Özal’dır. Babası 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, annesi Semra Özal‘dır. Zeynep (d.1954) adında ablası ve Efe (d.1967) adında kardeşi vardır. ilkokulu Ankara’daki Çankaya İlkokulu’nda okudu. Ortaokul ve lise bire kadar Yükseliş Koleji‘nde okuduktan sonra lise ikiden itibaren Amerika‘da okudu. Üniversiteyi Amerika’da North Carolina State Üniversitesi‘nde okudu. Sonrada ekonomi konusunda Master yaptı. 1979 yılında iş hayatına atıldı. IMF‘de üç yıl çalıştı. Turgut Özal‘ın ilk kabinesini kurduğu 1983-84 yıllarında Türkiye’ye döndü.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde 21. dönem Malatya bağımsız Milletvekili oldu. Ahmet Özal, bir süre sonra Mesut Yılmaz‘la aralarındaki küslük ortadan kalkınca babasının partisine katıldı. Orada umduğunu bulamayınca da 2003’te hem ANAP‘tan hem de siyasetten uzaklaştı.

Ahmet Özal, Elvan Özal ile evlidir. İki çocuğu vardır. Merve adında bir kızı vardır.Turan GÜNGEN

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

İş Adamı

20.02.1927’ de Isparta’ nın Uluborlu ilçesinde doğdu.

Subay olan babasının görev yerleri sebebi ile ilk ve orta öğrenimi memleketin farklı illerinde sürdürdü. 1945 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ nden mezun oldu. 1949 yılında “ İstanbul Ekonomi ve Ticaret Okulunu “ bitirerek yüksek tahsilini tamamladı. 

1950 yılında yedek subay olarak askerlik görevini bitirdikten sonra, Mobil oil   şirketinde iş hayatına başladı. Üst yönetici sıfatıyla çeşitli görevlerde aralıksız 26 yıl hizmet verdikten sonra 1976 yılında Mobil Oil şirketinden emekli oldu.

1976 – 1977 yıllarında GİMA A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük  görevini birlikte yürüttü.

1977 – 1978 yıllarında Ereğli Demir  ve Çelik Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini deruhte etti.

1979 yılından itibaren kurucusu olduğu aile şirketlerinde faaliyet gösterdi.

Evli, 3 çocuk babası ve İngilizce bilmektedir.Turgut ÖZAL

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Elektrik Müh.,ANAP Eski Genel Başkanı,

1927 yılında Malatya'da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ni Elektrik Mühendisi olarak bitirdi. 1952 yılında A.B.D'ne giderek ekonomi tahsili gördü. Türkiye'ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı'na atandı. 

1961-1962 yıllarında askerlik hizmetini, Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde ders verdi. 

Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967-1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu. 

1971-1973 yıllarında Dünya Bankası'nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli sınai kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü. 

12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra kurulan Hükümete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi'ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükûmeti kurmakla görevlendirildi ve böylece Türkiye'nin 19. Başbakanı oldu. 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı. 

31 Ekim 1989'da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin sekizinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 gününde bu görevine başladı. 

17 Nisan 1993 gününde geçirdiği bir rahatsızlık sonucu görevi sırasında vefat etti. 

1954'de Semra Hanım'la evlenen Turgut Özal'ın üç çocuğu bulunuyordu.


Yavuz FINDIKGİL

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Yüksek Mühendis - Avukat

  


Safa CALAYIR

Vefat Eden Kurucu Üye

Makine Yüksek Mühendisi

1953 yılında Gerede doğdu. 1974 yılında İ.T.Ü. Makine Fakültesinden mezun oldu. Boğaziçi Makine Fakültesinde master eğitimini tamamlayarak 1976 yılında Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1976-1977 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme İktisadi Ensitütüsüne devam etti.
1974 -1980 yılları arasında Çelik Endüstrisi T.A.Ş grubunda işletme mühendisi, işletme müdürü ve fabrika müdürü olarak çalıştı. 1980-1982 yılları arasında Özalçelik A.Ş.'de kurucu ortak ve genel müdür olarak çalıştı. 1982-1990 yılları arasında Türkiye Sınai Kalkınma Bankasında yatırım uzmanı ve yönetici olarak görev yaptı. 1990-1992 yılları arasında Sümerbank Holding'de yönetim kurulu üyesi ve genel müdür olarak çalıştı. Halen Öztiryakiler Madeni Eşya San.ve Tic.AŞ. Genel Koordinatörü ve yönetim kurulu üyesidir. 
Öztiinox - Rusya Ltd.Şti., Öztiryakiler -Blanco Mutfak Ürünleri San.ve Tic.AŞ., Öztiryakiler Dış Tic.A.Ş.'lerinde kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesidir.
İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli ve 2 çocuk babasıdır.


Mehmet Cavit ULCAY

Vefat Eden Kurucu Üye

Eczacı

1936 senesinde Ankara'da doğdu. İlk, orta ve üniversite öğrenimlerini İstanbul'da tamamladı. 1960 senesinde İstanbul Eczacılık Fakultesinden mezun oldu. 
1961-1963 yılları arasında vatani görevini Kayseri Askeri Hastane Eczacısı olarak yaptı. 1964 yılında hal'en işletmekte olduğu Şişli Etfal Eczanesini faaliyete geçirdi. 1965 yılında şampuan ve el kremi imalatıyla parfümeri sahasında çalışmalara başladı. Mesleki birikimini artırmak amacıyla 1966 yılında Amerika'da, 1968 yılında da İsveç'te bulundu. 1967'de 10 meslektaşıyla birlikte çalışmalarına Ecza Depoculuğunu da ilave etti. 
1968 yılında Amerikan ALCON (göz ilaçları ve aletleri imal eder) firmasının Türkiye'deki tam yetkili tek mümessili olarak faaliyetlerini çeşitlendirdi. 1987 senesinde hac farizesini yerine getirdi. 1988 yılından beri Türkiye Milli Kültür Vakfı'nın kurucu üyesidir.
Sahih-i Buhari'nin mütercimi merhum Prof.Kamil Miras hocanın yeğeni olan Ecz. Cavit Ulcay 1973 yılında meslektaşı Fatma Nedret hanımla evlenmiş olup, bir kız çocuğu babasıdır.


Mehmet BOZBEYLİ

Mevcut Kurucu Üye

İnşaat Mühendisi

.


Emre BOZBEYLİ

Mevcut Kurucu Üye

Yönetici

.


Emre Yaşar ERTÜZÜN

Mevcut Kurucu Üye

Çiftçi

1985 İstanbul doğumluyum. 

Ortaokulu NDS Fransız Koleji'nde , Liseyi Suadiye Lisesinde okudum.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum.

Sonrasında Maltepe Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans yaptım.

Orta düzeyde Fransızca ve İngilizce biliyorum.

Evli ve iki çocuk babasıyım.

Çiftçiyim.


Ahmet Sami YALÇINTAŞ

Mevcut Kurucu Üye

Öğrenci

.


Tevfik YAMANTÜRK

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

.


Mehmet ARIK (Prof. Dr.)

Mevcut Kurucu Üye

Öğretim Üyesi

.


İbrahim Güngen

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

-          6 Ocak 1956 Ankara’da doğdum.

-          İlkokul, orta okul ve lise tahsilimi T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamladım ve 1972 yılında mezun oldum.

-          Orta Doğu Teknik Üniversitesinden 1976 yılında Makine Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum ve bilahare Endüstri Mühendisliği üzerine Master yaptım.

-          1977 yılında Master öğrencisiyken, toplam bir yıl süreyle Sanayi Bakanlığında stajyer uzman; bilahare o yıllarda yeni kurulan Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş.’de uzman yardımcısı olarak görev yaptım.

-          1978 yılından itibaren kendi kurduğum Güngen Dış Ticaret Ltd. Şirketi ile, uluslararası fermantasyon hammaddeleri ticaretine başladım. Ticaretimiz gereği tanker işletmeciliği ile tanıştım.

-          1990 yılından itibaren, ikinci bir şirket tesis ederek, Güngen Denizcilik ve Ticaret A/Ş bünyesinde “donatan sıfatıyla”, sadece Türk Bayraklı ham petrol tankerleri edinmeye ve işletmeye başladım. Halen denizcilik şirketi faaliyetlerimizi uluslararası bazda yönetmekteyim.

-          İş hayatım esnasında da birçok eğitimden faydalandım. Mühendislik ve bankacılık konularında muhtelif özel eğitim ve kursları iştirakim yanında, özellikle “aktuarya yönetimi” konusunda eğitim aldım.

-          Muhtelif finansal kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği yaptım. Halen bir İngiliz Sigortacılık şirketinin yönetim kurulu üyesiyim.

-          ODTÜ Mezunları Cemiyeti, tek üye olduğum dernektir.

-          Makul seviyede İngilizce, Almanca ve Hollandaca; başlangıç seviyesinde Korece lisanlarına vakıfım.

-          43, 40 yaşlarında iki oğlan, 30 yaşında bir kız babası ve yaşları 12-9 arasında değişen dört torun dedesiyim.

-          Eşimle birlikte Ankara’da ikamet ediyorum. 


Galip Cıgıllıoğlu

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

 


Fatih CALAYIR

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

1980 yılında İstanbul’da doğdu. Nişantaşı Işık Lisesi 1998 yılı mezunudur. İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesinde 2002 yılında lisans eğitimini tamamladı. 2002-2004 yılları arasında University of California, Los Angeles’ta Finans ve Uluslararası Ticaret üzerine yüksek lisans eğitimi gördü. İş hayatına 2005 yılında Türkiye Sınai Kalkınma Bankasında mali analist olarak başladı. Uzun vadeli yatırımlar ve kredi tahsisi, proje değerlendirme, firma değerleme konularında tecrübe sahibi oldu. 2008-2009 yıllarında Credit Europe Bank, Romanya/Bükreş’te proje finansman departmanında yönetici yardımcısı ve yönetici olarak görev yaptı. 2010 yılından bu yana, Safa Calayır tarafından 1982 yılında kurulmuş olan aile firmaları Fatih Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti. ve GRD Paslanmaz Ltd. Şti’lerinde Asya ve Avrupalı menşeili üreticilerden paslanmaz çelik hammadde ithalatı ve yurtiçi imalatçılara tedarik faaliyetleri ile iş hayatına devam etmektedir. Evli olan Fatih Calayır, ingilizce bilmektedir


Ali DURMUŞLAR

Mevcut Kurucu Üye

Yeminli Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi

1959 Yenipazar – Aydın doğumludur. 1982 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinden mezun oldu. 1985 – 2010 yılları arasında kamuda Vergi Denetmeni ve İç Denetçi olarak görev yaptı. 2010 yılında emekli oldu. 2011 yılından beri özel sektörde mesleğiyle ilgili çalışmalara devam etmektedir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.


Duyurular