TMKV Ailesi | Kurucular Kurulu

Abdulkadir ÇAVUŞOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

ÇBS topluluğu kurucularından ve Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Sayın Abdülkadir Çavuşoğlu' nu 30.11.1995 Perşembe gecesi ebediyen kaybettik.


Ahmet Halit ZAİM

Mevcut Kurucu Üye

Emekli

Ahmet Halit Zaim 1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1985’te İTÜ Elektronik Haberleşme Mühendiliği bölümünden mezun oldu. 1985’te Ülker Bisküvi Fabrikası’nda mühendis olarak iş hayatına başladı. 1987 – 1994 yıllarında Nixdorf Computer şirketinde Sistem Mühendisi olarak Bankacılık Sistemlerinin Dizaynı, Kurulum ve Destek hizmetleri sahalarında çalıştı. 1994 – 1999 arasında Siemens-Nixdorft Şirketinde Profesyonel Hizmetler grup müdürü olarak görev yaptı.

2006 yılında Fujitsu-Siemens Ürün Hizmetleri şirketinde Genel Müdürü olarak göreve başlayan Zaim, 2009’da Fujitsu Türkiye’nin satış ve servis hizmetlerini yürüten organizasyonu kurdu. 2014’te Fujitsu’dan ayrılarak çeşitli üniversitelerde yöneticilik dersleri vermeye başladı. Ahmet Halit Zaim, hâlen İTÜ Mezunlar Derneği ve TMKV’de yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir.


Ahmet Hamdi İSHAKOĞLU

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Ahmet Hamdi İSHAKOĞLU 04.06.1924 yılında Çayeli Küçüktaşhane mahallesinde doğdu. 1949'da ticarete başladı. 1957'de İshakoğlu Boya Kimya Sanayi A.Ş.'yi kurdu. Aynı şirketin ve İshakoğlu Boya ve Kimyevi Maddeler Pazarlama A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 1955–1987 tarihleri arasında muhtelif zamanlarda İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi başkanlığı ve meclis üyeliklerinde bulunmuştur. İstanbul Eğitim Vakfı, Türkiye Milli Kültür Vakfı, İslam İlimler Vakfı, İş Dünyası Vakfı, Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı, Taksim Camii Kültür ve Sanat Vakfı, Çayeli Kültür Vakfı, Rize Kültür ve Dayanışma Vakıflarının kurucularından olup uzun süre yönetim kurulu üyeliklerini yapmıştır. 14–15 yaşında memleketinden ayrılan Ahmet Hamdi İSHAKOĞLU memleket özlemi, memleket hasreti içerisinde olup kendini hayırlarıyla eğitime adamıştır.Ahmet Sinan YALÇIN

Mevcut Kurucu Üye

Turizmci

1962 yılında İstanbul’ da doğdu. 1981 İstanbul English High Scaholl, 1986 yılında MÜ İktisadi İdari Bilimler  Fakültesi  İşletme Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Turizm bakanlığı Profesyonel Rehberlik lisansını aldı. Bu süreçten sonra İngilizce – Fransızca dillerinde rehberlik ve Seç Song Turizm Seyahat Acentasında Kruvaziye bölümü operasyon müdürü olarak görev yapmaktadır.

2004 yılında ABD Başkanı George Bush, 2006 Papa Benedict 16 ve 2013 yılında seyahat dergisi Travel + Leisure tarafından dünyanın en iyi 10 Turizm Rehberi arasında gösterilmesi,  2013 yılında Turizm Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülünü alması mesleki başarılarının arasındadır.

Su altı dalış hobileri arasındadır. Dive Master lisansı ile dünyanın çeşitli yerlerinde su altı sporları yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk sahibidir.
Alaaddin KISAKÜREK

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Yönetici

Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve ortaokulu Kahramanmaraş'ta tamamladıktan sonra 1939 yılında Adana Öğretmen okuluna girdi. 1942 yılında Adana Öğretmen Okulu’ nu bitirdikten sonra Adana ili Osmaniye İlçesi Yarbuz Köyü İlkokulu öğretmenliğine tayin olundu. 

1943 yılı Mart devresinde Yedek Subay okuluna katılmış ve 32 yıllık askerlik süresinden sonra Siirt ili Kozluk ilçesi İlkokulu öğretmenliğine tayin olunmuştur. Bir yıl sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsüne girmiş ve 1948 yılı Haziran ayında mezun olarak Kahramanmaraş Erkek Sanat Enstitüsü Matematik öğretmenliğine tayin edilmiştir. Aynı okulda bir yıl öğretmenlik, 1,5 yıl müdür yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra yine aynı okulun müdürlüğüne atanmıştır. 

1956 yılı Eylül ayında Ankara’da Etibank Genel Müdürlüğü Finansman ve İştirakler Şubesi Raportörlüğüne nakledilmiş ve 1957 yılı Mart ayında İzmit Kağıt Fabrikaları Genel Müdürlüğü Satış Müdürü olmuştur. Bir yıl sonra genel Müdürlüğün Umum Müdür yardımcılığı görevine atanmış ve 1962 yılının Mayıs ayı başına kadar bu görevde kalmıştır.

1962 Mayıs ayı başında Üsküdar Kız Lisesi Müdürlüğüne ve 1968 yılı Ocak ayında da Kadıköy Kız Lisesi Müdürlüğüne tayin olundu.

1975 yılı Mayıs ayı başında 30 yılı aşan bir devlet hizmeti yapmış olarak emekli olacak ve 40 milyon sermayeli halka açık Modern Karton San. Ve Tic. A.Ş Genel Müdürlüğü ve Murahhas Azalığı görevine başlıyacaktır.

17. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili, değerli eğitimci. 1990 tarihinde vefat etmiştir.Ali Eşref ÇAVUŞOĞLU

Mevcut Kurucu Üye

Gazeteci

1957 yılında İstanbul’da doğdu.  İlkokul tahs,ilini Özel Tarhan Kolejinde okudu. 1 yılş tercihli okudu. İlkokulu 4 yılda  tamamladı. 
Ortaokulu Kadıköy Maarif Kolejinde okudu. Liseyi Ankara Maarif Kolejinde yatılı olarak okuyarak tamamladı.
Üniversite tahsilini ODTÜ’de okudu. ODTÜ kimya Fakültesinde okudu. Bir yıl sonra ODTÜ’deki öğrenci olayları sebebiyle İstanbul Boğaziçi Üniversitesine naklen geldi ve eğitimini Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı.
Master için ABD’ de bulundu. 2 yıl da buradaki eğitimi tamamlayarak yurda döndü.
Evli, 2 çocuk babasıdır. İngilizce biliyor.


Ayşe Amine TUĞ KIZILTOPRAK

Mevcut Kurucu Üye

Öğretim Üyesi

 Dr.Ayşe Amine Tuğ Kızıltoprak İstanbul’da doğdu.

1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu.

1997-2022 yılları arasında  İngilizce öğretmenliği yaptı. “1330 Tarihli Rüsûmat Salnamesine Göre Osmanlı Gümrükleri” isimli teziyle Yüksek lisansını, “Türk siyasetinde Karizmatik liderlik ve Recep Tayyip Erdoğan” isimli teziyle de doktorasını  Marmara Üniversinde tamamladı.

2021 yılında “Siyasal ve Karizmatik Liderlik Bağlamında Recep Tayyip Erdoğan” isimli kitabını yayımladı. 

Halen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İletişim Fakültesinde Dr. Öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Evli ve üç çocuk annesidir. Asım KOCABIYIK

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Asım Kocabıyık 1924 yılında afyon ilimizde dünyaya geldi. Eğitiminin büyük bölümünü Afyon ilinde tamamlayan Asım Kocabıyık daha sonra İstanbul’a gelerek üniversite eğitimine burada devam etti ve iktisat bölümünü başarıyla bitirdi. Asım Kocabıyık 1958 yıllarında ilk yatırımını yapmaya başladı ve Borusan A.Ş’ni kurdu. Yıllarca ülke insanına istihdam veren Asım Kocabıyık 28.12.2012 tarihinde hayata gözlerini yumdu.


Bedrettin TURAN

Mevcut Kurucu Üye

Emekli - Mali Müşavir

1953 yılında doğan Bedrettin Turan, 1967’den itibaren Serbest Mali Müşavir olarak görev yaptı. Hâlen TMKV’de Mütevelli Heyeti üyesi olarak göreve devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.


Cahid OKURER

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Eğitimci

 


Prof. Dr. Cevat BABUNA

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Prof. Dr. Jinekolog

1925 yılında doğdu ve eğitimini jinekoloji alanında yaptı. 1957'de Chicago Maternite Center başkanlığı yaptı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanlığı, 15 yıl İstanbul Jinekoloji Derneği Başkanlığı ve 10 yıl Türkiye Jinekoloji Dernekleri Federasyonu Başkanlığı yaptı. Evli ve 5 çocuk babasıdır. 2017 yılında vefat etmiştir.Ebubekir UĞURLU

Mevcut Kurucu Üye

Endüstri Mühendisi

1956 yılında Şereflikoçhisar'da doğdu. 1978 yılında İ.T.Ü. Makina Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1978-1980 yılları arasında M.K.E. kurumunda çalıştı. 1980 - 1997 yılları arasında Koç Holdinge bağlı Otokar A.Ş. de çalıştı.

Şu anda otomotiv sanayindeki bir kuruluşta yöneticilik yapmaktadır.


Ersan ERZİNCANLIOĞLU

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

29 Ekim 1944 günü Amasya’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Amasya’ da bitirdi. İÜ İktisat Fakültesine 1963 yılında girdi. Haziran  1968 yılında İşletme – maliye bölümünden mezun oldu. Mezun olur olmaz 30.09.1968 – 30.09.1970 döneminde askerlik görevini yaptı.  

Askerlikten sonra muhtelif  müfettişlik imtihanlarına girdi ve Maliye Bakanlığı  Hesap Uzman Muavinliğini kazanınca 17 Mayıs 1971’de göreve başladı. Mayıs 1974 yılında Hesap Uzmanlığına, daha sonra Baş Hesap uzmanlığına atandı.  Bu görevi 20 Ağustos 1981 tarihine kadar sürdü.  Hsap Uzmanlığından ayrıldıktan sonra 24 Ağustos 1981 tarihinde özel sektöre geçti. Şirkette önce Genel Müdür Muavini sonra Genel Müdürlük görevini 2002 yılına kadar sürdürdü. 

Holding yönetimi bu tarihten itibaren holding bünyesine aldı ve altı şirketin yönetim kurulu başkanlığına getirilmesine öncülük etti.  Holding Yönetim Kurulunda ve dolayısıyla şirket yönetim kurulu başkanlıkları görevlerinden 31 Aralık 2004 tarhinde istifa etti.

Ersan Erzircanlıoğlu, Ocak 2005 tarihinden itibaren Holdingdeki firmaların Yeminli Mali Müşavirliğini yapmaktadır.

Evli, bir çocuk babasıdır. Fransızca bilir.Eymen TOPBAŞ

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

1980'li yıllar ANAP'ının İstanbul'daki en önemli siyasi figürlerinden biridir. İş adamı ve dindar bir siyasetçidir. ANAP İstanbul il başkanlığı yapmıştır. Vefatı 1991'de kanserden olmuştur. Özal'a sevgisi, ama Semra Özal ile onun çocuklarına yönelik sempatisizliği ile de tanınır.


Fahreddin ÖZÇELİK

Mevcut Kurucu Üye

Emekli Yönetici

6 Ağustos 1926 Romanya (Silistire) de doğdum, ilkokul üçü de orada ve Türk okulunda okudum. 1937’de eylül ayında ana vatana göç ettik. Bir yıl misafir olarak Çorlu Seymen köyünde  kaldık.O tarihlerde köy okulları tek odada üç sınıftı ve ben dördüncü sınıfa gidemedim. İkinci yıl bizim köyümüzün inşaatı bittiği için biz Çorlu Ulaş köyüne yerleştik. Orada ise hiç okul yoktu ve ben haftada bir gün Seymen’deki okula giderek tekrar üçüncü sınıfı okudum. 4 ve 5 ‘inci sınıfları ise Çorlu Muratlı yatılı ilkokulunda okudum. Orta okul biri Çorlu’da ve 2ile 3’ü ise devlet yatılı öğrencisi olarak Aydın orta okulunda okudum. Liseyi de yine devlet yatılı öğrencisi olarak Balıkesir lisesinde okudum. 1948’de İTÜ Makine Fakültesine kaydımı yaptırdım. O tarihlerde olgunluk ve bitirme notları pek iyi olanlar derhal kayıt yapılıyordu.

1953 ‘de Eylül’de mezun oldum ve derhal askere gittim.1955 nisan sonu askerliğim bitti ve ben ET ve Balık Kurumunda 3.5.1955 ‘de işe başladım.Yaklaşık b ir yıl kadar orada çalıştıktan sonra 2.5.1956 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü Makine Dairesinde işe başladım. Daha sonraları Ankara Çubuk 2, Kırşehir Kesikköprü, Antalya DSİ 5.inci Bölge Md. Muavini olarak Alakır barajı, Kovada  hidro elektrik santralı görevlerinde bulundu. 23.10.1968 yılında transfer suretiyle Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessese Müdürü, Bolu Sunni Tahta  Sanayi Müessese  Müdürü,Erna Hava ve Isı Cihazları A.Ş. Müdürü,Sümerbank Yarımca Seramik Müessese Müdürü, Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessese Müdürü, Erna Hava ve Isı Cihazları AŞ. Müdürü, Pancar Motor Sanayi ve Ticaret A.ş. Genel Müdürü, Türkiye Milli Kültür Vakfı Genel Müdürü, MÜSAN Mühendis ve Sanayiciler Derneği Genel Sekreteri, Öztürk  İnşaat Genel Müdürü olarak bir çok branşta yönetici olarak görev yaptı, halen de Türkiye Milli Kültür Vakfı Kurucu  üyesidir.

1948’de tanıdığım Handan Ongan ile 3 Kasım 1955 ‘de evlendi ve hala mutlu bir hayatı sağlıklı olarak sürdürmektedir. Ömer Şerif Fahhan ve 2017 tarihinde vefat eden Faik Metin Özçelik adında iki oğlu ve bir kız bir erkek iki torunu vardır. Faik BİLGİ

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Yönetici

1935 yılında İstanbul’da doğdu. Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebini bitirdi. Takiben lisans üstü eğitimini İ.Ü. İktisat Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsünde 1 yıllık ihtisas programına katılarak yaptı.

Sanayide insan kaynakları ve istihdamı mevzularında yöneticilik yaptı. Yurt dışında ABD’ de endüstri münasebetleri, işçi – işveren ilişkileri, sendikal düzen mevzula-rında seminer çalışmalarına katıldı. Yönetim planlaması çalışmalarında bulundu. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) yeniden düzenlenmesi (reorganize) çalışmaları başkanlığını ve koordinasyonunu yürüttü. Çeşitli ihtisas komisyonlarında sanayiyi temsilen bulundu.

Muhtelif seminer, konferans ve panel çalışmaları yanı sıra yayınlaşmış makale ve araştırmaları bulunuyor.ç TV kanallarında program yapımcılığı, danışmanlığı ile sohbet ve tartışmalar yapıyor.

Halen bazı vakıf ve kuruluşların yönetim kurullarında bulunuyor. Yönetim danışmanı olarak da çalışmalarını sürdürüyor.

Kültürümüz ve musikimiz mevzuları üzerindeki çalışmaları özel merakları arasında bulunuyor.

Evli ve iki çocuk babasıdır.Faruk ÜSTÜN

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Ferruh BOZBEYLİ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Hukukçu, TBMM Meclis Eski Başkanı,Milletvekili

10. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Demokratik Parti genel başkanlığı yaptı.

Ferruh Bozbeyli, 1927 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık Kazası’nda 11 çocuklu bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Babası köy tahsildarı Sıddık beydir. Babasının memuriyeti sebebiyle ilk ve orta öğrenimini Islahiye, İskenderun ve Antakya’da tamamladı. 1947’de Antakya Erkek Lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1957 yılında mezun oldu. Üniversite harçlığını kazanabilmek için Yeşilçam’da figüranlık, İETT’de gece bekçiliği yaptı. 

Ferruh Bozbeyli, 10 Nisan 1950 tarihinde vefat eden Milli Mücadele kahramanı Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak’ın cenazesi için tören yapılmıyor diye arkadaşları ile Beyazıt’tan Taksim’e yürüyüş yapınca dönüşünde tutuklandı ve 15 gün tutuklu kaldı.

Ferruh Bozbeyli, 1962 yılına kadar İstanbul’da avukatlık yaptı. 27 Mayıs1960 askeri darbesinde Yassıada mahkûmları Demokrat Partili Osman Turan’ın avukatlarından biri olarak vazife aldı. Bu sırada, Adalet Partisi’nin İstanbulTeşkilatı’nın kurulmasında görev aldı. 1961 Genel Seçimlerinde ise Adalet Partisi’nin İstanbul milletvekili oldu.

1961-1962’de Adalet Partisi Meclis Grubu Başkan Vekili, 1962-1965 yıllarında üç dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili, 1965-1970 arasında yine üç dönem TBMM Başkanı olarak hizmet verdi. 19 Ekim 1970 tarihinde TBMM Başkanlığı görevinden istifa etti. 13 Kasım 1970’de de Adalet Partisi’nden istifa etti.

1970 yılında AP içinde genel başkan Süleyman Demirel’e karşı olan grubun içinde yer alarak, AP’den ve Meclis Başkanlığından ayrıldı. Partiden kopan arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Demokratik Parti (DP)’nin genel başkanlığına getirildi.

12., 13., 14. ve 15. dönem İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulundu.

1970-1978 yılları arasında sekiz yıl Demokratik Parti Genel Başkanlığı’nda bulundu. 1973 seçimlerinde Demokratik Parti İstanbul milletvekili seçildi. Kuruluşundan itibaren partiye genel başkanlık yapan ve 1977 Genel Seçimlerinde milletvekili seçilemeyen Ferruh Bozbeyli 16 Mayıs 1978’de istifa etti, ardından siyasî hayattan çekildi.

1973 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu ancak seçilemedi.

Ferruh Bozbeyli, Türkiye İş Bankası yönetim kurulu üyeliğine getirildi. 1990-1992 yılları arasında da yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

Ferruh Bozbeyli, 28 Temmuz 2019 tarihinde Ankara'da 92 yaşında öldü.

Partisi : 

1961-1970 - Adalet Partisi 

1970-1978 - Demokratik Parti 


Kitapları : 

1969 - Türkiye'de Siyasal Partilerin Ekonomik ve Sosyal Görüşleri 

1970 - Kalkınma ve Parlamentoda AP, Kalkınma ve Parlamentoda CHP, Kalkınma ve Parlamentoda Diğer Partiler, Türkiye Parti Programları 

1970 - Kalkınma ve Planlama 

1976 - Demokratik Sağ 

1977 - Birinci Cemre 

1980 - Politika Sanatı 

2000 - Alaca Siyaset 

2000 - Siyasi Hikayeler 

2009 - Yalnız Demokrat 


Feyyaz NEMLİOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Yüksek Mühendis

 


Hacı İbrahim ARIKAN

Mevcut Kurucu Üye

Emekli - Yüksek Fizik Mühendisi

1950 yılında Niğde Halaç köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Bor Şehit Nuri Pamir Lisesinde okudu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Matematik bölümünden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsünde Yüksek Lisan derslerini tamamlayarak 1980 yılında Yüksek Lisans bölümünden mezun oldu. Lisans dönemi öğrencilik yıllarında Türkiye Milli Kültür Vakfı burs desteğini alan H. İbrahim Arıkan; 1977 - 2015 yılları arasında  TAEK, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Reaktör Teknolojileri Biriminde uzman araştırıcı olarak çalıştı. Mesleki çalışmaları ile ilgili yayınlanmış birçok yayın ve doküman bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir.


Halit KÖSEOĞLU

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

 1959 yılında İstanbul da doğdu.

Vefa lisesini bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik mühendislik bölümünden mezun oldu.

Yaklaşık 25 yıl Plastik sektöründe çalıştı.

Antalya Öğretim ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir.

Evli 3 çocuk babasıdır


Halit Razi TRAK

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

Razi Trak eski spor adamı. Fenerbahçe'nin başkanlarındandır. Kosova Cumhuriyeti'nin başkenti Priştine şehrinden Türkiye'ye göç etmiştir.

Razi Trak 1961-62 ve 1980-81 yıllarında Fenerbahçe'de başkanlık yapmıştır.1961-62 sezonundaki Laszlo Szekelly yönetimindeki takım 2, 1980-81 sezonundaki sezonundaki sırasıyla Alman Friedel Rausch ve Envir Katip yönetimindeki takım 10. olmuştur. Razi Trak ayrıca İsmail Cem İpekçi ve Ercan Arıklı 'nın kayınpederidir.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in eşi Elçin Cem'in babası Halit Razi Trak, Teşvikiye Camii'nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından, Eyüp Sultan'daki aile kabristanında toprağa verildi.Hulusi ÇETİNOĞLU

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Makine Mühendisi

1928 yılında Arhavi'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinden mezun olduktan sonra, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Türkiye Petrollerinde çeşitli görevlerde bulundu. Sümerbank İdare Meclisi Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 1970 yılında özel sektöre geçti ve Çelik Endüstrisi T.A.Ş.de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyeliği, Parsan A.Ş.de Murahhas Azalık yaptı. Borusan Holding Başkan Vekilliğinden emekli oldu. Bu görevlerinin yanı sıra Ereğli Demir ve Çelik fabrikalarında İdare Meclisi Başkan Vekilliği, Asil Çelik Sanayi İdare Meclisi üyeliği, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliği, Makine Mühendisleri Odası Sekreter Üyeliği ve Başkan Vekilliği, ASO ve İSO Meclisi Üyeliği, TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve MESS Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türkiye Milli Kültür Vakfı ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı kurucu üyesi olarak Başkanlıklarını yürüttü. 1995 yılında vefat etti.İbrahim BODUR

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

H. İbrahim Bodur 1928 yılında Çanakkale’ de doğdu.  Elli yılı aşan sanayi ve iktisadi meslek hayatı boyunca, sosyal ve kültürel alanlarda da faaliyet göstererek bir çok vakıfların kurulmasına hizmet etmiş, sağlık ve eğitim alanlarında da önemli yardımlar ve yatırımlar yapmıştır. Ülkemize, inançlı ve mütevazı kişiliği, milli ve manevi değerlere bağlılığı ile her alanda önemli hizmetleri ve katkıları olan İbrahim Bodur evli  olup, Zeynep adında bir kızı vardır. İngilizce ve yeterli İtalyanca bilmektedir. 2015 tarihinde vefat etmiştir.İbrahim MİRMAHMUTOĞULLARI

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

17 Mayıs 1964 tarihinde Sivas’ın Kangal ilçesinde doğan İbrahim Mirmahmutoğulları, 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği fakültesini kazandı. Burs alarak eğitimini tamamlayan Mirmahmutoğulları 1987 yılında sıfır sermaye ile ARGE şirketini kurdu. İlk endüstrileştirdiği ARGE çıktısı “boru teknolojileri” ile ilgili olduğu için, kuruluşundan 3 yıl sonra, geliştirdiği High Tech boru teknolojisini endüstriye dönüştürmek için Dizayn Grup şirketini kurdu. 

İlerleyen yıllarda Mir Teknoloji Holding’i kurarak, tüm şirketleri bir çatı altında topladı. Bugün Mir Teknoloji Holding bünyesinde 14 şirket vardır.  

Yaptığı çalışmalarla bugüne kadar birçok kurum tarafından ödüllendirilen Mirmahmutoğulları,  1994’den bu yana her yıl düzenlenen ve uluslararası bir organizasyon olan Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışmasının ilk etabı Türkiye Finalinde Birincilik Ödülünün sahibi olmuştur. Türkiye’de elde ettiği bu başarıyla yarışmanın Filipinler’de düzenlenen dünya finalinde Türkiye’yi temsil eden Mirmahmutoğulları,  2002 Dünya Genç Girişimci İşadamı Yarışmasında “dünyanın en başarılı girişimcisi” seçilmiştir. 

Dünya Gazetesinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Ekonominin Şeref Kürsüsü” adlı değerlendirme platformunda 2002 yılında,  “Yılın İşadamı” seçilmiştir.

İbrahim Mirmahmutoğulları, UNESCO tarafından “dünyanın su sorununu çözmeye katkısından” dolayı ödüle layık görülmüştür.

Mir Teknoloji Holding, İstanbul Sanayi Odası tarafından “Türkiye’nin en inovatif şirketi” seçilmiştir. 

Mir Teknoloji Holding her yıl Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde sürdürülmekte olan 8-10 civarında doktora öğrencisinin hem konusunu belirlemekte, hem de maddi ve teknik açıdan destek vermektedir. 

Bu gün itibariyle 100 ün üzerinde patente sahip olan Mir Teknoloji Holding, Türkiye de endüstriye dönüşmüş patent sayısında, tüm sektörlerde liderliği elinde bulundurmaktadır.  

Mirmahmutoğulları, aynı zamanda Uluslararası Teknoloji Birliği’ nin de (UTB) başkanlığını yapmaktadır.

İbrahim Mirmahmutoğulları evli ve 4 çocuk babasıdır.İdris YAMANTÜRK

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

İş Adamı

1925 yılında Rize'nin Çamlıhemşin-Ortan köyünde doğdu. Yörenin şartları sebebiyle ilk okula geç başlayabildi. 10 yaşındayken babası vefat etti. İlk okuldan sonra tahsiline okul bulamadığı için bir yıl ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra Hopa Orta Okuluna devam etti. 2.ci sınıftan sonra devlet imtihanını kazanarak, parasız yatılı olarak Erzurum Lisesine gitti. 1945/1946 yılında Erzurum Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’ne girdi. Fakültedeki öğrenimini, bir sanayi holdingi olarak çalışan Sümerbank’tan burs alarak tamamladı.

Üniversite son sınıftan itibaren iş hayatına atıldı. 1952-1953 arasında etibank’a bağlı Çatalağazı (Zonguldak) Temik Santralının muhtelif sahalarında işletme mühendisi olarak hizmet verdi. 1953 sonbaharından itibaren 18 ay süren Yedek subaylık hizmetini tamamladı. Askerlik sonrasında devletten izin alarak, yine özel sektörde çalıştı. 1955 yılında, Türkan Danişoğlu ile evlendi. 1956 yılında devletten istifa ederek ayrıldı ve serbest çalışma hayatına atıldı.  1957’de İdris Yamantürk adıyla şahsi firmasını kurdu. 1958 yılında GÜRİŞ firmasının kuruluşunu gerçekleştirdi. Türk Ocakları ve İTÜ ile ilgili vakıf ve dernekler, Türkiye Milli Kültür Vakfı, Türk Dostluk Vakfı, Türkiye Müteahhitleri İşveren Sendikası’nın kurucu üyesidir. İdris Yamantürk’ün 1955 yılındaki evliliğinden Tevfik ve Müşfik adında 2 oğlu vardır. İlhan KARAVELİOĞLU

Vefat Eden Kurucu Üye

İş Adamı

 


İsmet KOZLUCA

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

15.10.1957 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlkokulu Özel Kalamış İlkokulunda, Ortaokul ve Lise tahsilini ise Kadıköy Maarif Kolejinde yaptı. 1975 senesinde İTÜ Elektronik ve Haberleşme bölümüne girdi. Aynı Üniversiteden 1980 senesinde mastıra başladı ve 1982 yılında mezun oldu. 1983 senesinde ki kısa dönem askerliğinden sonra Ümraniye’de NETAŞ firmasında çalışmaya başladı. Türkiye’ de yeni kurulmakta olan DMS sayısal santrallarının testleri konusunda Kanada’da 3 ay eğitim gördükten sonra ilk sayısal santralımız olan Beşiktaş DMS santralında sorumlu mühendis olarak göreve başladı.

1985 senesi sonunda NETAŞ’ dan ayrılarak yönetim kurulu başkanlığını yaptığı TİMPEKS Tekstil San. Ve Tic. A.Ş.’de Tekstil İhracatı ve Elektronik İthalat üzerinde çalışmaya başladı.

Evli ve 2 çocuğu olan İsmet Kozluca  İngilizce ve Almanca bilmektedir.Kamuran İŞMEN

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Kemal ÖZPINAR

Mevcut Kurucu Üye

Yönetici

1952 yılında Yozgat’ta doğdu.  İlkokulu Yozgat’ta okudu. 1964 yılında girdiği İmam Hatip Okulunu 1971 yılında bitirdi. Aynı yıl lise fark dersleri vererek Yozgat Lisesinden mezun oldu.

İ.Ü. Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kayboldu. 1977 yılında edebiyat öğretmeni olarak İstanbul çatalca Lisesine tayin oldu. Kısa bir dönem Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde görevli olarak çalıştı.

1980 yılında Kıbrıs’ta askerlik görevini yaptı. 1981 yılında askerlik dönüşü Türkiye Milli Kültür Vakfı müdürü sıfatıyla çalışma hayatını devam ettirdi. Ocak 2003 yılı itibariyle emekliye ayrıldı.

Evli ve iki çocuk babasıdır.Kemal ÖZKARAGÖZ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, Prof. Dr.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek Tıp Doktoru unvanını alan Özkaragöz, yurt dışındaki ihtisaslarını tamamlayarak Allerji İmmunoloji uzmanı oldu. 1960'ta Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Allerji bölümünü kuran Kemal Özkaragöz, 1970 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yaptı. Yakın dostu ilahiyatçı Suat Yıldırım, onun iş ahlakını yaşadığı bir anıyla anlattı. 

Yıldırım, Kemal Özkaragöz ile ilgili anılarını bu sözlerle anlattı. "Demişti ki eğer bir hastam olsa ve bu hasta tıptaki son gelişmelerle ilgili tedaviyi gerektirse ve ben de bu tedaviyi ona uygulamazsam Allah katında sorumlu olurum."

Yıldırım, Prof.Dr. Kemal Özkaragöz'ün hayırseverliği ile de ön plana çıkan bir isim olduğunu belirterek "Burdur'da okul, yurtlar keza Ankara'da mescid, yurt yaptırıp bunları vakfetti." şeklinde  ifadeler kullandı. M. Rahmi BİLGE

Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

M. Rahmi Bilge 1924 yılında Erzurum’da doğmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini, Erzurum’da yapmıştır. 1949 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden Yüksek Mühendis olarak mezun olmuştur. Aynı yıl Betonarme ve Yüksek Mukavemet kürsüsüne asistan olmuştur. 1954-56 yılları arasında Fransa’da öngörülmeli Beton kursuna katılmış ve Paris’deki Laborotoire Du Batiment et des Travux Publics’de yaptığı araştırmalar sonunda doçentlik tezini hazırlayarak 1956 yılında doçent olmuştur. 1961 yılında da profesör olmuştur.

Fransızca ve İngilizce bilen Bilge’nin yabancı dilde ve Türkçe yayımlanmış ders kitapları ve makaleleri vardır. M. Rahmi Bilge 1984-85 yıllarında İMO İstanbul Şube Başkanlığını yapmıştır. Bilge evli ve üç çocuk babasıdır.Mahir İZ

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Eğitimci

Mâhir İz, 1895’te İstanbul Beykoz’da doğmuştur. Mâhir Bey,tahsiline babasının kadılıkla görevli bulunduğu Midilli’de başladı. İleriki yıllarda, bilhassa Medine’de de Arap dili ve Edebiyatı yanında çeşitli dersler okuyarak kendisini yetiştirdi. 1974 yılında vefat etti. Evli ve bir kız çocuğu sahibiydi.


Mehmed Saim CANSU

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

1932 senesinde İstanbul’ da doğdu. Babasının memur olması nedeniyle çocukluğu değişik şehirlerde geçti. 1953 yılında İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’ ndan mezun oldu. Askerlik hizmeti sırasında ve bitiminde Türkiye’nin her bölgesini gezip gördü.

1956 yılında İstanbul’a gelen ve ticaretle uğraştı. CANSULAR HIRDAVAT SAN. Ve TİC. A.Ş.’   kurucusu ve idare heyeti azasıdır. 

Evli, 3 çocuğu ve 4 torunu vardır.

İlim Yayma Cemiyeti Merkez İdare Heyeti, Antalya Eğitim ve Öğretim Vakfı Yönetim Kurulu azalıklarında bulundu.

Hacı Ali Rıza Cansu Vakfı kurucularındandır.Mehmet Emin AYTAÇ

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

 V


Mehmet GÜLER

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Dr. Mehmet KÖSE

Mevcut Kurucu Üye

Yönetici

1959 yılında Erzincan Kemaliye ilçesinde doğdu. 1970 yılında Oruçgazi ilkokulu, 1977 yılında İstanbul Erkek lisesinden mezun oldu. 1984 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi.

Mecburi hizmet, askerlik ve devlet memuru olarak sürdürdüğü doktorluk mesleğini özel sektörde de devm ettirdi. İnsan kaynakları ve eğitim, market aktivite elemanları ve gıda laboratuarlığı ile ilgili şirketlerde kurucu ortaklık yapmıştır.

Halen bir özel şirkette yönetim kademesinde görev yapmaktadır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.


Mehmet KARAMANCI

İlk Kurucu Üye
Vefat Eden Kurucu Üye

Merhum, İş Adamı

 


Mehmet Sinan BERKSAN

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

Doğum Yeri     :İstanbul

Doğum Tarihi  :08/03/1975

Medeni Hali     :Evli

Mesleki Hedefi

Gerek eğitimim süresince gerekse iş hayatı içerisinde edindiğim bilgileri uygulamaya geçirmek ve yeni teknolojileri öğrenerek kendimi ve sahibi bulunduğum işleri geliştirmek.

Mesleki İlgi Alanları

Gelişmeye müsait her türlü sanayi ve hizmet sektörü konusu

Eğitim Bilgileri

2002-2003 Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yüksek Lisans Programı

1993-1997 Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü

İş Deneyimi

2009 – …. Kar Şirketler Topluluğu İcra Kurulu Başkanı

2003 – 2009 Kar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi

2001 – 2003 Novaplast Plastik Sanayi ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü

2000 – 2001 Çamlıca İnşaat Yapı San. Ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü

1998 – 2000 Çamlıca İnşaat Yapı San. Ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

1997 – 1998 Kar Şirketler Topluluğu İç Denetim Sorumlusu

Yabancı Dil

İngilizce (çok iyi)

Almanca (az)

İlgi Alanları

- Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi

- Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

- Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı Gençlik Kolu Üyesi

- Boğaziçi Mezunlar Derneği Üyesi

- 1995 yılı Oyak Sigorta Üniversitelerarası Satranç Turnuvası Birincilik Ödülü

- 1993 yılı Galatasaray Lisesi Liselerarası Satranç Turnuvası Dördüncülük ÖdülüMehmet Suat MERTOĞLU

Mevcut Kurucu Üye

Öğretim Üyesi

1966’da İstanbul’da doğdu. Baba tarafından aslen Kırım muhaciri, anne tarafından 93 Harbi sonrası Bulgaristan’dan Balıkesir’e muhaceret etmiş bir ailenin çocuğudur. İstanbul İmam-Hatip Lisesi’ni (1984) ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. (1989)  Yüksek lisans tezini 1992’de,  doktora tezini ise 2001’de tamamladı. Ayrıca Almanya’da şarkıyat ve tarih öğrenimi gördüğü Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde 1999’da hadis literatürü üzerine hazırladığı tezle yüksek lisans derecesi aldı. 2012’de doçent oldu.

Türkiye’deki öğreniminin yanı sıra 1990-2003 yılları arasında akademik çalışmaları için ayrıca Almanya’da bulundu. Aralık 2003’ten itibaren Türkiye Milli Kültür Vakfı’nda lisansüstü bursiyer öğrencilere yönelik akademik çalışmaların koordinasyonunu sağlamaya devam ediyor. 2004-2007 arasında Bilim ve Sanat Vakfı’nda koordinatör ve editör olarak görev yaptı. 2007 yılında TDV İslâm Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) araştırma uzmanı olarak göreve başladı. Aynı kurumda Haziran 2012’den itibaren başkan yardımcısı ve buna ilave olarak Ekim 2015’ten itibaren yönetim kurulu üyesi olarak görevini sürdürüyor. İdari görevleri yanında uzmanlık alanıyla ilgili olarak İSAM dışında çeşitli üniversite ve kurumlarda dersler vermektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.Mehmet Tuna SOMAY

Mevcut Kurucu Üye

İş Adamı

1950 yılında İstanbul’da doğdu. 1961 yılında Kadırga ilkokulunu, 1968 yılında Kabataş Erk