TMKV Ailesi | Mütevelli Heyeti

Prof. Dr. Salih TUĞ

Başkan

Emekli Öğretim Üyesi

1930 yılında İstanbul Aksaray’da doğdu. Yusufpaşa Anaokulu, Aksaray İlkokulu ve Yeni Kapı Ortaokulu’ndan sonra 1948 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1954 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. “İslâm Vergi Hukuku’nun Ortaya Çıkışı” başlıklı tez çalışması ile İ.Ü. Edebiyat Fakültesi’nde doktorasını tamamladı (1963).
Akademik habilitasyon sürecinde (sonrasında kitap olarak da basılan) “İslâm Ülkelerinde Anayasa Hareketleri” üzeride çalıştı (1969). Profesörlük çalışması Hadis edebiyatı ile ilgili bir yazma eser olan Zuheyr'ubn Harb’ın (öl. 230 h.) Kitâb'ul-'İlm’inin tenkitli neşri ile birlikte Türkçeye çevirisidir. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi İslâm Araştırmaları Enstitüsü asistanlığı (1956 – 1976), İ.Ü. Edebiyat Fakültesi İslâm Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü (1976 – 1982), M.E.B. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü Müdürlüğü (1969 – 1970), Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Kurucu Dekanlığı (1982 – 1994) olmak üzere pek çok önemli görevlerde bulundu. 1970’den u yana İslâmi İlimler Araştırma Vakfı Kurucular Kurulu ve Mütevelli Heyeti üyesi, 1980 – 1982 yılları arasında Aydınlar Ocağı başkanı, 1995’ten beri Türkiye Milli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve 2004 yılından bu yana da İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) Mütevelli Heyeti üyesidir. Bugün Türkiye’nin çeşitli Üniversitelerinde öğretim üyelikleri ve idarecilik görevlerini başarı ile yürütmekte olan, lisansüstü çalışmalarını Prof. Dr. Salih Tuğ’un danışmanlığı altında tamamlamış kırka yakın akademisyen veya Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi bulunmaktadır. İslâm dîni ve kültürü konularında, özel veya resmi TV ve Radyo yayınlarında, yüze yakın konuşma, konferans, sohbet ve açık oturum etkinlikleri vardır; ayrıca elliye yakın ulusal ve uluslararası ilmi kongrelere de katılmıştır. Lise yıllarından (1945), doktorasını yaptığı yıllara kadar (1963) olan devrede spor ile de ilgilenmiş, “aletli jimnastik”, “atletizm” ve “kayak” alanlarında girdiği yarışmalarda yirmi kadar kupa ve kırka yakın madalya ile de taltîf edilmiş bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yayınlanmış bazı çalışmaları:

Eserleri

  • İslâm vergi Hukukunun Ortaya Çıkışı, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yayınları No 50, Ankara 1963
  • İslâm Ülkelerinde Anayasa Hareketleri : (XIX ve XX. asırlar), İrfan Yayınevi, No 17, İstanbul 1969
  • Zuheyr'ubn Harb ve Kitab'ul-'İlm adlı eseri (H.160–234 / M. 776–849), İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Yayını, No: 2775 (Tenkitli metin neşri), İstanbul 1984
  • “Vefeyât”, İslâm Tetkikleri Enstitüsü Dergisi, , İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Basımevi, İstanbul 1984, C. VIII, sy. 1 – 4.

Çevirileri

  • İslâm Peygamberi, Hayatı ve Faaliyeti I - II, (Muhammed Hamidullah), İrfan Yayınevi, İstanbul 1980, 1990, 1995
  • Faiz Nazariyesi ve İslâm (Enver İkbâl Kureşî), İrfan Yayınevi, İstanbul 1966
  • Hz. Peygamberin Savaşları, (Muhammed Hamidullah), Yağmur Yayınları 10, İstanbul 1962
  • Kur'an-ı Kerim Tarihi, (Muhammed Hamidullah), Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları, No 57, İstanbul 1993
  • Siyasi ve Kültürel İslâm Tarihi (Prof. Dr. Ph. K. Hitti), Boğaziçi Yayınevi, İstanbul 1989; II. Yayın: M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı, İstanbul 1995

Editörlükleri

  • İslâm’ın Hukuk İlmine Yardımları (Muhammed Hamidullah’ın makaleler külliyatı), Türk Milliyetçiler Derneği, İstanbul 1962

Ebubekir UĞURLU

Başkan Vekili

Endüstri Mühendisi

1956 yılında Şereflikoçhisar'da doğdu. 1978 yılında İ.T.Ü. Makina Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1978-1980 yılları arasında M.K.E. kurumunda çalıştı. 1980 - 1997 yılları arasında Koç Holdinge bağlı Otokar A.Ş. de çalıştı.

Şu anda otomotiv sanayindeki bir kuruluşta yöneticilik yapmaktadır.


Hacı İbrahim ARIKAN

Genel Sekreter

Emekli - Yüksek Fizik Mühendisi

1950 yılında Niğde Halaç köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Bor Şehit Nuri Pamir Lisesinde okudu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Matematik bölümünden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsünde Yüksek Lisan derslerini tamamlayarak 1980 yılında Yüksek Lisans bölümünden mezun oldu. Lisans dönemi öğrencilik yıllarında Türkiye Milli Kültür Vakfı burs desteğini alan H. İbrahim Arıkan; 1977 - 2015 yılları arasında  TAEK, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Reaktör Teknolojileri Biriminde uzman araştırıcı olarak çalıştı. Mesleki çalışmaları ile ilgili yayınlanmış birçok yayın ve doküman bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir.


Bedrettin TURAN

Muhasip

Emekli - Mali Müşavir

1953 yılında doğan Bedrettin Turan, 1967’den itibaren Serbest Mali Müşavir olarak görev yaptı. Hâlen TMKV’de Mütevelli Heyeti üyesi olarak göreve devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.


Ahmet Halit ZAİM

Veznedar

Emekli

Ahmet Halit Zaim 1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1985’te İTÜ Elektronik Haberleşme Mühendiliği bölümünden mezun oldu. 1985’te Ülker Bisküvi Fabrikası’nda mühendis olarak iş hayatına başladı. 1987 – 1994 yıllarında Nixdorf Computer şirketinde Sistem Mühendisi olarak Bankacılık Sistemlerinin Dizaynı, Kurulum ve Destek hizmetleri sahalarında çalıştı. 1994 – 1999 arasında Siemens-Nixdorft Şirketinde Profesyonel Hizmetler grup müdürü olarak görev yaptı.

2006 yılında Fujitsu-Siemens Ürün Hizmetleri şirketinde Genel Müdürü olarak göreve başlayan Zaim, 2009’da Fujitsu Türkiye’nin satış ve servis hizmetlerini yürüten organizasyonu kurdu. 2014’te Fujitsu’dan ayrılarak çeşitli üniversitelerde yöneticilik dersleri vermeye başladı. Ahmet Halit Zaim, hâlen İTÜ Mezunlar Derneği ve TMKV’de yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir.


Dr. Mehmet KÖSE

Üye

Yönetici

1959 yılında Erzincan Kemaliye ilçesinde doğdu. 1970 yılında Oruçgazi ilkokulu, 1977 yılında İstanbul Erkek lisesinden mezun oldu. 1984 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi.

Mecburi hizmet, askerlik ve devlet memuru olarak sürdürdüğü doktorluk mesleğini özel sektörde de devm ettirdi. İnsan kaynakları ve eğitim, market aktivite elemanları ve gıda laboratuarlığı ile ilgili şirketlerde kurucu ortaklık yapmıştır.

Halen bir özel şirkette yönetim kademesinde görev yapmaktadır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.


Mehmet YALÇINTAŞ

Üye

İş Adamı

1970 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Yalçıntaş, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki İktisat tahsilinin ardından London School of Economics ekonomi programından mezun oldu. İş hayatı boyunca Üretmen Fabrikaları, Emaş Endüstiyel A.Ş, Süperateş A.Ş gibi şirketlerde yöneticilik yapan Yalçıntaş, halen Üretmen Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Gamma Pak Sterilizasyon San. ve Tic A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Bir süre Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yönetim kurulu üyeliği de yapan Mehmet Yalçıntaş, Boğaziçililer Derneği ( BURA) ve International Irradiation Association IIA üyesidir. Evli ve iki çocuk babası olan Mehmet Yalçıntaş İngilizce ve Arapça bilmektedir. 


Halit KÖSEOĞLU

Üye

İş Adamı

 1959 yılında İstanbul da doğdu.

Vefa lisesini bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik mühendislik bölümünden mezun oldu.

Yaklaşık 25 yıl Plastik sektöründe çalıştı.

Antalya Öğretim ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir.

Evli 3 çocuk babasıdır


Emre Yaşar ERTÜZÜN

Üye

Çiftçi

1985 İstanbul doğumluyum. 

Ortaokulu NDS Fransız Koleji'nde , Liseyi Suadiye Lisesinde okudum.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum.

Sonrasında Maltepe Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans yaptım.

Orta düzeyde Fransızca ve İngilizce biliyorum.

Evli ve iki çocuk babasıyım.

Çiftçiyim.


Duyurular