Bekir Berat Özipek
Prof. Dr.

1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını 1992’de aynı üniversitede yapan Özipek, doktorasını 2000 yılında Ankara Üniversitesinde tamamladı.

Hacettepe ve Kırıkkale Üniversitelerinde araştırma görevlisi ve daha sonra Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapan Özipek, 2007’de doçent, 2013’te ise profesör unvanını aldı. 2009-2015 arasında İstanbul Ticaret Üniversitesinde ve 2015’ten bu yana da İstanbul Medipol Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Özipek, ağırlıklı olarak çağdaş siyasi teoriler, insan hakları ile bu kapsamda akademik özgürlük, ifade özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü ve azınlık hakları konularında çalışmalar yürütüyor.

Çeşitli gazete, dergi ve portallarda makaleleri yayınlanan Prof. Dr. Özipek’in kitapları arasında “Muhafazakârlık: Akıl, Toplum, Siyaset”, “Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar / Ayrımcılık, İslamofobi, Entegrasyon ve Ötesi”  ile editörlüğünü yaptığı “Teorik ve Pratik Boyutlarıyla İfade Özgürlüğü” de bulunuyor. Özipek'in son çalışmalarından olan ve Suriyeli sığınmacıların ekonomiye katkısını konu alan “Suriyeli Sığınmacılar ve Türkiye Ekonomisi” başlıklı raporu UTESAV tarafından yayınlandı.

Duyurular